1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Gemilerde Koronavirüsten Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler

Gemilerde Koronavirüsten Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler
+ - 0

Çin’de ortaya çıktıktan sonra ABD, Kanada, Fransa, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Vietnam‘da da görülen yeni tür Corona virüsü can almaya devam ediyor. Çinli yetkililer dün itibarıyla ölü sayısının 81‘i bulduğunu açıkladı.

Çin hükümetinden yapılan açıklamada virüsün yaklaşık 2 bin 800 kişiye bulaştığı belirtildi. Dün aynı kaynaklar ölü sayısını 56, virüsün bulaştığı insan sayısını ise iki bin olarak aktarmıştı. Virüs bulaşan insanların 461‘inin durumunun ise acil olduğu kaydedildi.

Virüsten etkilendiği varsayılan kişi sıyısı 5 bin 794 olarak açıklanırken, bu kişilerle temas ettiklerinden kuşkulanılan 30 bin 453 kişinin gözlem altında tutulduğu kaydedildi. Şimdiye kadar 51 kişi ise tedavi edilerek taburcu oldukları bilgisi verildi.

blank
Koronavirüsü salgın haritası

Mısır – Çin arasında sefer yapan CMA CGM Ural isimli konteyner gemisinde 6 personelin grip belirtileri gösterdiği, koronavirüs kapmış olabilecekleri endişesi var. Durum henüz açıklığa kavuşmuş değil.

Gemilerde Koronavirüsten Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler

(1) Gemide şüpheli bir koronavirüs vakası bulunması durumunda, gemi kaptanı zaman kaybetmeden donatan firmaya rapor vermeli. Böyle bir durumda gemi yerel sağlık otoritelerine yasal zorunluluk gereği bildirim yapmalıdır. Etkilenen mürettebat için kıyıdan profesyonel tıbbi yardım almayı mümkün olduğunca erken ayarlamalıdır. Aynı zamanda, herhangi bir virüsün yayılma olasılığını azaltmak için diğer mürettebat üyelerini temastan kaçınmak için ayırma önlemleri alınmalıdır.

Ayrıca salgının harita üzerinde güncellenerek yayınladığı gisanddata.maps.arcgis.com web sitesini takip edebilirsiniz.

(2) Geminin, onaylanmış vakaların bildirildiği Çin limanlarında kalması sırasında, kara personelleri ile zorunlu kalmadıkça temasta bulunulmamalıdır. Personelin, çalışma saati ve yemek saati dışında kamaralarda zaman geçirmesi sağlanmalı. Özellikle limanda güverteye çıkılması gereken durumlarda, tek kullanımlık maske, gözlük, latex eldiven ve tek kullanımlık tulumlar ile mürettebat sağlığını korumada önleyici olacaktır.

(3) Yaşam mahali içindeki hijyene daha fazla önem gösterilmelidir. Masalar, kapı kolların, sandalye ve koltuk kenarları, merdiven korkulukları gibi ellerin temas ettiği yerler, belli aralıklarla düzenli olarak en az 60 derece sıcaklığında ki çamaşır suyu eklenmiş su ile silinmesi faydalı olacaktır.

Yorum Yap