1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Drone İle Çekim Yapan Gemi Tutuklandı

Drone İle Çekim Yapan Gemi Tutuklandı
+ - 0

Suez Kanal geçişi bir geminin kaptanı etrafın fotoğraflarını çekip kendisine anı olarak almak istemiş ve bu sebeple yanında getirdiği dronu suez kanalı üzerinde havalandırmıştır. Daha sonra bilinmeyen bir sebepten dolayı gemi kaptanı kanal içersinde demir atmak istemiş ve bu isteğini kanal otoritesine bildirmiştir. Daha sonra gemiye yapılan inceleme neticesinde Suez kanal otoritesi tarafından drone!a, hafıza kartına ve çektiği fotoğraflara el konulmuş ve gemi bir süreliğine tutuklanmıştır.

Günümüzde drone’lar için herhangi bir yasal uluslararası düzenleme bulunmamaktadır. Ancak Avrupa Birliği Uçuş Güvenliği Ajansına (EASA) göre ülkeler kendileri için bazı özel kurallar koyabilir ve bunlar ülkeler bazında değişiklik gösterebilir. Drone teknolojisinin gelişmesiyle artık kötü kullanım artmakta ve hatta terörist faaliyetler için dahi kullanılmaktadır.

Gemi kaptanın ifadesinde amacının sadece geminin ilerleyişini ve manevrasını gözlemlemek olduğu söylensede, drone’un kullanılması Mısır Hava Kuvvetleri tarafından ulusal güvenliği tehdit ettği düşünülmüştür.

Drone’lar günümüzde denizcilik sektöründe kullanımı artış göstermektedir bu sayede gemilere ekipman tedarikleri yapılabilmekte ki bunun ilk örneğini Maersk yapmıştır.

Abu Dabi’de liman ve demir sahalarının güvenliği için Dron’ların kullanımı artmış ve kameralar ile düzenli olarak çekim yapılıp kaçak operasyonlar önlenmektedir.

Yorum Yap