1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Personel Maaşını Standartlardan Düşük Ödeyen Şirkete Ceza

Personel Maaşını Standartlardan Düşük Ödeyen Şirkete Ceza
+ - 0

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) tarafından belirlenen minimum maaş skalasına uymayan Panama Bayraklı dökme yük gemisi M/V DL Carnation , 12 ay boyunca Avustralya sularından men edildi.

Avustralya Deniz Güvenliği Otoritesi (AMSA), 8 Eylül Cuma günü ITF aracılığıyla gemi personelinin ücret ödemelerinde tutarsızlık olduğunu iddia eden bir şikayet üzerine M/V DL Carnation isimli gemiye kontrole gitti.

blank

AMSA araştırmacıları geminin iki ücret hesabıyla çalıştığını tespit etti.  Gemi personeline imzalatılan kontratlarda ITF’in belirlediği maaşlar yazılırken, ödemelerin belirtilen ücretin altında yapıldığı görüldü. Fazladan yapılan mesai saatleri de göz önüne alınarak yapılan hesaplar sonucu mürettebatın Gemiadamları İstihdam Anlaşmaları uyarınca alması gereken ödeme miktarı ve ödenmeyen ücretler ortaya çıkartıldı.

Gemi Tutuklandı

Hesapların karşılaştırıldığında, mürettebatın tamamına anlaşma gereği her ay ödenmesi gereken 17000 doları bulan ücretin Nisan ayından beri ödenmediği tespit edildi. Gemi, Deniz İş Kanunu Sözleşmesini ihlal ettiği için hemen tutuklandı.

AMSA’nın Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Allan Schwartz ,

Denizcilik Firmalarının çift hesap kullanması, sadece çalışanları değil, yetkileri de aldatmak için yapılan bir suç” dedi.

“Bu tamamen kabul edilemez bir davranış ve Avustralya’da hoş karşılanmayacak.”

AMSA, 14 Eylül Perşembe günü ödenmeyen ücretlerin mürettebat tarafından alındığını ve geminin saat 14: 30’da tutuklanmasının kaldırıldığını onayladıklarını belirtti.

Gemi tutukluluk halinden serbest bırakıldıktan sonra AMSA, M/V DL Carnation isimli geminin 12 ay boyunca herhangi bir Avustralya limanına girmesini yasaklayan bir bildirimi yayınladı.

Schwartz,

Bu tür durumlarda AMSA, sorun düzeltilinceye kadar gemileri taviz vermeksizin tutuklamaya devam edecektir. Sorun çıkan gemilerin firmasına ait diğer gemilerde bu sorundan dolayı teftiş edilecektir.” dedi. AMSA mürettebata kötü muamelelere karşı sıfır toleranslı bir yaklaşım sergiliyor ve kıyılarımıza gelen tüm gemilerin sonuçlarının farkında olması lazım” dedi.

Ayrıca, AMSA, nakliye şirketlerinin, bir operasyonda sistemik sorunları açığa çıkardığında otoritenin tüm filoları yasaklama gücüne sahip olduğunun farkında olması gerektiğini vurguladı “kasıtlı uyumsuzluğun ortaya çıktığı gemilerde bunu yapmaktan tereddüt etmeyeceğini” belirtti .

Yorum Yap