1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Gemi Uydu Telefonuyla Konuşmanın Yasaklanması

Gemi Uydu Telefonuyla Konuşmanın Yasaklanması
+ - 0

İlginç olarak görünen bu olayın yeri ise Hindistandır. Bu ülkede gemi uydu telefonunu sakın ortalık yerde bırakmayın çünkü yasak. Uydu telefonu hizmeti veren Thuraya, Iridium ve diğer uydu telefonlarını kullanmak yasak.

Bu yasağın ortaya çıkmasındaki etken ise 2011 yılında yaşanan Terör saldırısıdır. Bu olaydan itibaren Hindistan kara sularında uydu telefonu kullanımı yasaklanmış, gemilere ağır cezalar verilmektedir ve hali hazırda yasak devam etmektedir.

Hint Karasuları

Hindistanın karasuları, baseline’dan itibaren 12 mildir ancak Hint yönetimi yetkilerini bitişik sulara kadar yani 24 mile kadar artırmaktadır.

Korsana Karşı Kullanım Amaçlı

Uydu telefonunun Anti Korsan amacıyla kullanıldığını belirten gemilere ise herhangi bir yaptırım uygulanmamaktadır ancak telefonun sığınakta (citadel) olması gerekmektedir.

Yaptırımlardan kurtulmak için ise gemiye sertifika alınması gerekiyor. Bu sertifikanın adı ise: No Objection Certificate (NOC)’dır. Bu sertifika ile INMARSAT-B, INMARSAT-C, INMARSAT-M, INMARSAT-MINI ve INMARSAT – MULTIMEDYA MINI cihazları için 3 yıllık muafiyet sağlamaktadır.

Hint otoritesi tarafından yayınlanan bildiriyi okumak için: Tıklayınız.

Yorum Yap