1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Dünyanın İlk Enerji Kanalı – Kanal İstanbul

Dünyanın İlk Enerji Kanalı – Kanal İstanbul
+ - 0

Maliyeti nedeniyle eleştirilerin odağı olan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olarak kabul edilen Kanal İstanbul projesi için çalışmalar devam ediyor. Kanalın bugün konuşulan bir özelliği ise planlandığı haliyle dünyanın ilk Enerji Kanalı olabilir.

Yatırım maliyeti ve büyüklüğü açısından bakıldığında Cumhuriyet tarihinin en önemli projesi olarak kabul edilen projenin planlaması düzgün bir şekilde yapılması durumunda yeşil enerji açısından da Türkiye’nin önemli bir yol katedebileceğini göstermektedir.

Bugün bu planları konuşan lardan olan akademisyenlere göre Kanal İstanbul projesi aynı zamanda ‘enerji kanalı’ projesi haline gelebilir. Kanalın etrafında kurulacak olan enerji tarımı ve diğer rüzgar türbini sistemleri ve güneş paneli çiftlikleri, kanal içine döşenecek nehir türbinleri sayesinde çok önemli miktarda bir enerjinin elde edilebileceği düşünülmektedir.

Hali hazırda süren fizibilite çalışmalarıyla, yenilenebilir enerji üssünün kurulması fikri bugün yaygın hale gelmeye başladı. Eğer fayda merkezli bir bakış açısıyla bakılırsa Kanal İstanbul projesi aynı zamanda potansiyeli çok yüksek bir enerji projesi olabilir.

Yorum Yap