1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Mustafa Kemal 1 İsimli Gemi İskenderun’da Karaya Oturdu

Mustafa Kemal 1 İsimli Gemi İskenderun’da Karaya Oturdu
+ - 0

Türk bayraklı 3028 tonluk “Mustafa Kemal 1” isimli gemi, İskenderun 4 numaralı demir sahasında kuvvetli rüzgar ve dalgalar nedeni ile demir tarayarak karaya oturdu.

Römorkörler Müdehale Edemedi

Gemisinin taradığını fark eden kaptan, ikinci demirini de attı. Buna rağmen tutunamayan Mustafa Kemal 1 gemisinin kaptanı, makine arızasının da olduğunu belirterek İskenderun VTS ve Ankaş pilot istasyonundan römorkör yardımı talebinde bulundu. Ağır hava koşulları nedeni ile güçlükle gemiye ulaşan iki römorkör (ALSANCAKALSANCAK 6) sığlığa çok yaklaşmış olan Mustafa Kemal 1‘e bir kaç denemeye rağmen müdahale edemediler.

blank

Yerel saat ile 05:40‘ta karaya oturan Mustafa Kemal 1‘in kaptanı herhangi bir kurtarma ve personel tahliyesi talebinde bulunmadı. Şu an için tespit edilen bir çevre kirliliği bulunmuyor. Personelin sağlık durumu ise iyi. Günün ağarması ve fırtınanın etkisini kaybetmesi ile gemiyi tekrar yüzdürme çalışmalarının başlaması bekleniyor.

Fırtınanın Öğlen Saatlerinde Etkisini kaybetmesi bekleniyor

Dün akşam saatlerinden itibaren Doğu Akdeniz‘de etkili olan ve yer yer 28 kn hıza ulaşan kuvvetli fırtına gemilere zor anlar yaşatıyor. Fırtınanın öğlen saatlerine doğru etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Yorum Yap