1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Kuzey Denizine Enerji Adası

Kuzey Denizine Enerji Adası
+ - 0

Hollanda, Kuzey Denizi’nin Dogger Bank bölgesinde inşa edeceği dev rüzgar çiftliği adasıyla, çok gelişmiş bir elektrik santral merkezi kurmayı amaçlıyor.

Gurdian Gazetesinde yeral haberde inşa edilecek rüzgar çiftliğinin mevcut rüzgar çiftliklerinden daha büyük olacağı belirtiliyor.

Kuzey Denizi’ne inşa edilecek yapay bir ada üzerinde üretilecek elektrik, uzun mesafe kablolarla İngiltere ve Hollandaya, ileri tarihlerde de Belçika, Almanya ve Danimarkaya transfer edilebilecek.

Ada için East Yorkshire kıyısından 125 kilometre açıkta bulunan Dogger Bank bölgesinin rüzgar potansiyeli yüksek ve yeterli sığlıkta olduğu belirtiliyor.

Hollanda ulusal elektrik şebekesi şirketi Tenne T projenin en büyük destekleyicisi ve hazırladığı bir çalışmada bu yeni rüzgar çiftliğinin geleneksel rüzgar çiftlikleri ve uluslararası elektrik kablolarına göre milyarlarca euro tasarruf sağlayabileceğini aktarıyor.

Tüm gerekli ekipmanları barındıracak bir rüzgar çiftliği için adanın 5 ila 6 kilometre büyüklüğünde olması gerekiyor. Proje mimarlarına göre ise projenin 2027’de faaliyete geçeceği öngörülmekte.

Kaynak: Virahaber

Yorum Yap