1. Ana Sayfa
  2. GÜNDEM
  3. St. Gregory İsimli Gemi Ege Denizinde Karaya Oturdu

St. Gregory İsimli Gemi Ege Denizinde Karaya Oturdu

gemi karaya oturdu

M/V St. Gregory isimli dökme yük gemisi Ukrayna‘dan Tunus‘a gerçekleştirdiği seyir esnasında Yunanistan Mora Körfezinde bulunan Kokkala yakınlarında karaya oturdu. Geminin oturduğu yerdeki deniz tabanının tamamen kayalık olduğu biliniyor.

Olay yerine ulaşan Yunan güvenlik güçleri, geminin baş tarafından su aldığını bildirdi. Kazanın hemen ardından baca kısmında ufak çaplı bir yangın çıktığı ve yangının gemi personeli tarafından söndürüldüğü öğrenildi.

Vardiyada Bulunan Zabiti Neden Rotayı Değiştirmedi?

haberler, gundem - gemi karaya oturdu 2 - St. Gregory İsimli Gemi Ege Denizinde Karaya Oturdu

AIS‘ten alınan seyir izlerine göre gemi en güneydeki Kafkasya ile Kithira Adası arasında boğazdan geçtikten sonra rotayı değiştirmedi ve Kokkala‘ya doğru yöneldi. Saat 0230 dolaylarında yaşanan kazanın oluş şekline bakıldığında vardiyada bulunan zabitin uyuduğu veya bayıldığı düşünülüyor. Bu tip kazaların yaşanmasının önüne geçmek için SOLAS‘ın zorunlu tuttuğu BNWAS* sisteminin bu gemide neden devreye girerek kaptanı uyarmadığı araştırılıyor.

 

haberler, gundem - Mv st gregory - St. Gregory İsimli Gemi Ege Denizinde Karaya Oturdu

haberler, gundem - 18402243 10155277895682733 3354387692359659595 o - St. Gregory İsimli Gemi Ege Denizinde Karaya Oturdu

*BNWAS – Bridge navigational watch alarm system | Köprüüstü seyir vardiya alarm sistemi

Yorum Yap

Yorum Yap