1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yeni Nesil Rus Denizaltısı Prens Vladimir

Yeni Nesil Rus Denizaltısı Prens Vladimir
+ - 0

Geçen günlerde suya indirilen Rus denizaltısı Prens Vladimir onu görmek için dünyanın dört bir yanından gelenleri kendine hayran bıraktı. Aslına bakarsanız bu çok da şaşırtıcı bir durum değil. Bu devasa denizaltı 20 adet nükleer füze başlığı taşıyabiliyor, ve 400 metre derinden 10.000 kilometre uzaktaki bir hedefi vurabiliyor.

blank

2025 Yılına Kadar Bir Adet Daha İnşaa Edilecek

Yeni bir denizaltı sınıfı olan Prens Vladimir büyük bir şehri tamamen yok edebilme kapasitesine sahip. Bu sınıfın ilk gemisi olan bu denizaltıdan 2025 yılına kadar bir tane daha yapılması planlanıyor. Toplamda 200’e kadar savaş başlığı taşıyabilecek olan bu denizaltıların savaş başlıklarının her birinin gücü Hiroşima’ya düşen bombadan 10 kat daha güçlü olacak.

blank

Açılış töreni 17 Kasım 2017’de gerçekleşti. Geminin inşası Temmuz 2012’de başladı. 2018’de denizaltının resmi olarak Rus filosunun bir parçası haline geleceği ve nükleer caydırıcı bir güç olarak Rus donanmasında en modern denizaltı nükleer füze taşıyıcısı olacağı bekleniyor.

Yeni denizaltının diğerlerine göre çok daha iyi manevra kabiliyeti olduğu ve çok derine inebildiği için radarlarda görünemediği bildiriliyor.

Borey” tipi kıtalararası balistik füzeler “Bulava RSM-56” ile donatılmış olacak. Amerikan donanmasının cephaneliğinde Ohio sınıfının rakip denizaltıları, 24 adet balistik füze taşıyabiliyor olmasına rağmen, nükleer saldırının menzili sadece 7800 kilometre. Daldırma derinliği de daha küçüktür. Bu anlamda yeni denizaltı Prens Vladimir suyun altında ruslara büyük üstünlük sağlayacakmış gibi gözüküyor.

blank

Son zamanlarda, denizaltı filosunun modernizasyonu ile ilgili haberler yalnızca Rusya’dan gelmiyor. Çin Halk Cumhuriyeti ne ait askeri teknik firma olan Çin Gemi Üretim Kurumu (CSIC), özellikleri geleneksel denizaltı gemilerine kıyasla çok daha gizemli hale getiren ilk manyetohidrodinamik denizaltı yapımına başladıklarını açıkladı. Bu denizaltı sessiz çalışma kabiliyeti ile, farkına bile varılmadan düşmana yaklaşabilir.

Yeni Çin denizaltısının başarılı olduğu kanıtlanırsa, Çin’i yıllarca elde etmeye çalıştığı ABD ve Batı ülkelerinin orduları ile deniz paritesine daha yakın hale getirebilir. Böyle bir gemi motorunun yaratılması üzerine mühendisler uzun zamandır çalışıyorlar. Bakalım silahlanma yarışı dünyayı ne yönde değiştirecek.

Yorum Yap