1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Balinaların Korunması İçin Gemilere Hız Limiti Getirildi

Balinaların Korunması İçin Gemilere Hız Limiti Getirildi
+ - 0

Kanada hükümeti, St. Lawrence körfezi batısı için yayınlanan hız sınırı üzerinde seyir eden bir Kanada Sahil Güvenlik gemisine 6.000 dolarlık ceza kesti.

Kanada Ulaştırma Bakanlığı, 11 Ağustos 2017 tarihinde bölgedeki nesli tehlikede olan balinaların varlığı nedeniyle St. Lawrence Körfezi‘nin belirlenmiş bölgelerinde faaliyet gösteren ve 20 metreden daha büyük gemiler için 10 knot hız limiti getirdi. Hız sınırlaması, St. Lawrence körfezi batısı, Quebec‘in kuzey kıyısı ile Prens Edward Adası’nın hemen kuzeyinde bulunan alanlarda uygulanmaya başlandı.

Kanada Ulaştırma Bakanlığı Hız Kurallarına Uymayan Devlet Gemisine Ceza Kesti

2017 yılı içerisinde nesli tehlikede olan 10 balinanın gemilerden kaynaklanan ölümleri üzerine Kanada hükümeti sert yaptırımlar uygulamaya başladı.

Uygulama yürürlüğe girdiği zamandan beri biri yolcu gemisi olmak üzere iki gemiye aşırı hız nedeni ile ceza kesilmişti. Bu kez ceza kesilen gemi ise Kanada Sahil Güvenlik birimine ait olan Sir William Alexander.

Evet, Kanada hükümeti kendi sahil güvenlik gemisine hız kuralına uymadığı için ceza kesti.

Kanada Ulaştırma Bakanı Marc Garneau verdiği demeçte;

Hükümetimiz, St. Lawrence Körfezi‘ndeki gemi trafiğinin, deniz çevresinin ve deniz canlılarının güvenliğini önemsiyor. Bölgemizde faaliyette bulunan gemileri bu kurallar çerçevesinde önceden bilgilendiriyoruz. Yerli veya yabancı, resmi veya sivil kural kuraldır ve hepimiz bu kurallara uymakla yükümlüyüz.” dedi

Gemi sahipleri kendilerine tebliğ edilen cezayı ödemek veya Kanada Ulaştırma Temyiz Mahkemesine itiraz etmek için 30 gün süreye sahipler.

 

Yorum Yap