1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Gemi Emisyonları Drone ile Kontrol Edilecek

Gemi Emisyonları Drone ile Kontrol Edilecek

blank

Danimarka, kükürt sınırına uyduklarından emin olmak için sularındaki gemilerden gelen emisyonları geliştirmekte oldukları dronlar ile kontrol edecek.

Danimarka Denizcilik Otoritesine göre, Avrupa Deniz Güvenliği Ajansı tarafından sağlanan kükürt analiz dronları önümüzdeki aylarda konuşlandırılacak. Ekipman, gemi kirliliğini önlemenin bir aracı olarak kullanılacak.

Geminin egzoz gazı dumanına giren drone, yakıttaki kükürt miktarını kaydedecek. Danimarkalı yetkililer kaydedilen bu verileri kullanarak gemilerin emisyon kurallarına uyup uymadığını tespit ederek doğrudan müdehale edebilecek.

Dronlar, Baltık Denizi‘ne seyreden birçok büyük tankerin geçtiği Great Belt‘in kuzeyindeki bölgede faaliyet gösterecek. Kükürt Analiz Dronlarının ilk testi 11 Nisan günü gerçekleşti.

Danimarka Denizcilik Kurumu , “Proje, kükürt kurallarının daha etkin bir şekilde uygulanmasına katkıda bulunacak ve böylece nakliye şirketleri için adil rekabetin sağlanmasını ve gemilerden daha az kirlenmenin oluşmasını sağlayacaktır.” Dedi.

Kaynak: worldmaritimenews

Yorum Yap

Yorum Yap