1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Akdeniz ve Karadeniz Demiryoluyla Bağlanıyor

Akdeniz ve Karadeniz Demiryoluyla Bağlanıyor
+ - 0

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, demiryolu çalışmalarında bu yıl yeni bir çalışmayı yatırım programlarına aldıklarını ifade ederek, Mersin Limanını Samsun Limanına kadar bağlayacak hat için ilk adımın atıldığını duyurdu.

Bakan Elvan, Mersin’de düzenlenen “Kıtalararası Lojistik Üssü Türkiye” konulu toplantıya katıldı. Divan Otel’de gerçekleşen toplantıya Bakan Elvan’ın yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, iş adamları ile protokol üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Elvan, teması lojistik olan bu toplantının Mersin’de düzenlenmesinin son derece anlamlı ve önemli olduğunu söyledi.

‘Bir Kuşak Bir Yol Projesi’ kapsamında Bakü-Tiflis-Kars projesinin devamı niteliğindeki Kars-İstanbul demiryolu bağlantısının orta koridorun en önemli ayağını oluşturduğu dile getiren Elvan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Marmaray ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması planlanan çalışmalarda, projenin Türkiye bölümünü inşallah en kısa sürede tamamlayacağız. Bu projenin kara ayağının yanı sıra deniz ayağıyla ilgili de gerekli tedbirleri alıyoruz.

Akdeniz 3 kıtanın düğüm noktasıdır ve çok özel bir öneme sahiptir. Bu ticaret yollarının merkezinde bulunan Mersin, transit yük potansiyelini artırıp, Mersin’i bölgesel ve küresel bir aktarma merkezi haline getirmek amacıyla çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Özellikle ulaşım alt yapısının daha da güçlendirilmesi Mersin’in Türkiye’nin en önemli lojistik merkezlerinden bir haline gelmesinde önemli katkı sağlayacaktır.

Şu anda Mersin’i bizim doğu-batı koridorumuza demiryolu hattıyla bağlama noktasında yoğun bur çaba sarf ediyoruz. Konya-Kahraman yüksek hızlı tren hattı önümüzdeki günlerde açılacak. Kahraman-Ulukışla arasındaki demiryolu yapımları devam ediyor. Bu hattı ayrıca Mersin’e bağlayacağız. Mersin’den çıkan bir hızlı tren Kahraman-Konya-Ankara ve oradan İstanbul’a ulaşabilecek. Başka bir yolda Mersin’den çıkan tren Karaman, Konya oradan Afyon ve oradan da İzmir’e ulaşabilecek. Yani Türkiye’nin her yerine ulaşabilme imkanına kavuşabileceğiz.

Kaynak: Dünya

Yorum Yap