1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Asya’da Korsanlık Olayları Arttı

Asya’da Korsanlık Olayları Arttı
+ - 0

Asya’da Korsanlık Olayları Arttı

Bir süredir Asya’da yaşanan korsanlık olayları, Filipinler bölgesinde belirgin şekilde artmaya başladı. Bölgesel Korsanlıkla Mücadele Başkanı cuma günü yaptığı açıklamada Asya’lı korsanların Celebes ve Dagat Sulu denizlerine yoğunlaştığını belirtti. Bazı silahlı güvenlik şirketleri mecbur kalınmadıkça alanın kullanılmamasını tavsiye ediyor.

blank

2016 Ekim ayından beridir, korsanlar deniz trafiğinin yoğun olduğu bu bölgelerde küçük römorkör ve balıkçı tekneleriyle dikkat çekmeden dolaşıyorlar. Durumun fakında olan Endonezya, Filipinler ve Malezya kuvvetleri bir korsanlık olayının yaşanmaması için havadan ve denizden devriyelerini sıklaştırdı. Korsanların hedefi haline gelen bu bölgenin özelliği ise yıllık 40 milyar doları bulan kargo geçişi.

blank

“Daha büyük gemiler, daha büyük fidye”

Asya Gemilere Yönelik Korsanlık ve Silahla Mücadele ile İlgili Bölgesel İşbirliği Anlaşması (ReCAAP) yürütme direktörü Masafumi Kuroki, ” Korsanların bu bölgede dolaşmaya başlamalarında ki sebep, daha büyük gemilerin amatörlerinden daha fazla fide parası alabileceklerini düşünmeleridir” dedi.

blank

“Zikzak çizerek kaçın!”

Denizcilik uzmanları bu bölgeden geçecek gemilerin Somali ve Hint Okyanusu geçişlerinde yaptıkları gibi dikenli ve elektrikli teller, basınçlı su atan nozullar, kilitlenmiş kaportalar gibi metodların uygulanmasıyla tedbirlerin alınması konusunda uyarı yaptı. Bir saldırıya maruz kalınması durumunda, gemi hızının artırılmasını, zikzaklar ile sakınma manevraları yapılmasını belirten uzmanlar, Saldırının gece olması durumunda ek olarak var ise korsan teknesine “SearchLight” projektörünün tutularak görüşlerinin kısıtlanmasını tavsiye ettiler.

 

“Hayla rehin tutulan gemi personeli var”

ReCAAP açıkladığı raporda 2016 mart ayından günümüze kadar 16 korsan saldırısının yaşandığını, bu saldırılarda 48 gemi personelinin kaçırıldığı, 15 gemi personelinin ise hayla rehin tutulduğunu bildirdi.

En son kasım ayında 4 gemi Celebes ve Dagat sulu denizinde korsan saldırısına maruz kaldı. Fakat bu gemiler kaçmayı başardı. Saldırıların büyük bir kısmını Filipinlerin merkezi şehirlerden uzak bölgelerde faaliyet gösteren DAEŞ bağlantılı Abu Sayyaf isimli terör örgütü üstlendi. Filipinler hükümetinin, örgütün dağıldığı bölgelere belirli aralıklarla operasyonlar düzenledi. Bu askeri operasyonlar terör örgütünün gerçekleştirdiği korsanlık eylemlerini geçtiğimiz yıla göre kayda değer şekilde azaltabildi.
blank

 

KORSANLI Bölgeden geçiş hazırlıkları güverte resimleri sayfa 2’de

Yorum Yap