1. Ana Sayfa
  2. Haberler

M/V Ali Ağa Gemisi Bandırma Limanında Devrildi | Yaralılar Var

M/V Ali Ağa Gemisi Bandırma Limanında Devrildi | Yaralılar Var
+ - 0

Bandırma’da kargo gemisi yan yattı! Yaralılar var…

Bandırma İlçesindeki Çelebi Limanında, genel kargo gemisi, hatalı yükleme nedeniyle yan yattı. Geminin kurtarılması için çalışmalar devam ediyor.
İzmir Aliağa Limanından, Bandırma Çelebi Limanına boş konteyner almak üzere gelen 70 metre uzunluğunda 13 metre genişliğinde 1998 grostonluk ‘Ali Ağa‘ isimli yük gemisi, iddiaya göre hatalı yükleme yapıldığı için dengesini kaybetti.

 

blank

Olay sırasında, gemi personeli ve liman çalışanları olmak üzere toplam 12 kişi hafif yaralandı. Bunlardan 10 kişi ayakta tedavi edilirken, 2 kişi ise hastaneye kaldırıldı, hayati tehlikesi olan kazazede olmadığı belirtildi.

Çelebi Bandırma Limanı Genel Müdürü Mehmet Akif Ersoy açıklamala yaptı

15×20’lik boş konteynerin tahliyesinden sonra, Etimaden firmasına ait bigbaglerde ortalama her bir konteynerde 26 ton civarında yüklü Etibor yükünün yüklenmiş olduğu konteynerlerin, gemi işleticisinin hazırlayarak limanımıza göndermiş olduğu EDI dosyasındaki yükleme planına göre, gemi yükleme operasyonu başlamış, 78×20’lik dolu konteyner gemi ambar içine yüklenerek gemi ambar içi tamamen doldurulmuş ve akabinde gemi ambar kapakları gemiciler tarafından kapatılarak gemi ambar üzerine yine yükleme planına göre 15×20’lik dolu konteyner yüklenmiştir.

15. Dolu konteyner ambar üzerine yerleştikten sonra gemi sancak tarafına yatmaya başlamış, bunun üzerine liman Romörkörleri ile sancak tarafından destek olmak ve geminin yatışını önleme çalışması yapmak üzere gidilirken , geminin baş ve kıç halatlarının kopmasıyla gemi düzeltme operasyonu yapılamamış ve gemi, iskele kısmı su üstünde kalacak şekilde sancak tarafından denize batmıştır.

Gemi yan yattığı sırada personel tahliyesi esnasında hafif yaralanan 3 kişi (1 gemi personeli ve 2 liman personeli) hastaneye gönderilmiş, ayakta tedavisi yapılarak hastaneden tahliyeleri yapılmıştır. Çevre ve Deniz kirliliği ile ilgili gereken tüm tedbirler alınmış olup deniz kirliliği konusunda yetkilendirilmiş uzman firma çalışmalara başlamıştır. Limanımızda diğer rıhtımlarda operasyonlar devam etmektedir.”


Kaynak: Milliyet.com /  Denizhaber.com

Yorum Yap