1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Denizcilikte Blockchain Dönemi ve Sebepleri

Denizcilikte Blockchain Dönemi ve Sebepleri
+ - 0

Global ticaret platformlarında Blockchain bazlı teknolojinin bugün daha çok dillendirilmesinin sebebi taşıma maliyetlerinin düşürülmesi, şeffaflık ve kağıt bazlı gereksiz dokümanları ortadan kaldırmaktır.

blank

Bu sistemin kurulması için bugün bazı büyük taşıma firmaları, teknoloji firmalarıyla alt yapı anlaşmaları yaparak hali hazırda kurdukları sistemi belli limanlarda test etmektedir. Sektörün dijital düzene taşınmasıyla yaklaşık olarak %10’luk bir fayda artışına karşılık yaklaşık 1,8 trilyon dolarlık bir harcamın önüne geçileceği düşünülmektedir.

Dünya genelinde yaklaşık olarak yıllık 4 trilyon dolarlık yük taşınmakta. İnsanların günlük kullandığı malların %80’i deniz yoluyla taşınmaktadır. Ülkelerarası global tedarik bariyerlerinin aşılmasıyla dünya ticaretinde %15’lik bir artışın olacağı tahmin edilmektedir. Ticaret için gerekli dokümanların ise en az 5 te 1 oranında azalacağı öngörülmektedir.

Şu an kullanılan taşıma yöntemlerini düşündüğümüzde; daha kompleks, ağır işleyen, masraflı ve aynı görevdeki kişilerin sürekli birbirlerine mesaj gönderip süreci takip ettiği bir sistem görürüz. Bunun yanı sıra; manual, zaman harcayan, kağıt harcayan bir sistem, Risk değerlendirilmesi yeterince yapamayan kişilerin olduğu ve bu sebeple dolandırıcılık vakalarının sürekli yaşandığı bir sistem bunların yanı sıra; konteynerin elleçlenmesi  için harcanan masrafın neredeyse konteynerin taşınması masrafıyla aynı olduğu bir düzen bulunmaktadır.

Platform sistemini incelersek ise; Hızlı, emniyetli erişim, son kullanıcıların birbirlerine erişiminin olduğu, yetkili onayının olduğu ve değiştirme işleminin yapılamayacağı  dijital dokümanlar, güvenilir iş akışının olduğu, daha iyi risk değerlendirilmesinin yapıldığı ve yetkisiz kişilerin iş akışına etkisinin azalttığı bir düzen ve daha az yönetici masraflarının ve gümrükler için döküman masrafının kaldırıldığı bir düzen bulunmaktadır.

Sistemin Yapısı ve Faydaları

Dijital platform sistemine geçilmesiyle ticaret için engel oluşturan bariyerler ortadan kalkacak,  tedarik zincirindeki üretkenlik artacak ve konteyner taşımacılığının pazardaki etkisi artacaktır.

blank

Liman ve Terminallere Etkisi

Son kullanıcıların sistemde olması ile aracılar olaya etkisi azaltılmış olacak, gerçek zamanlı erişimin olması ile terminallerin üretkenliği arttırılmış olacak.

Uluslararası Taşıyıcılar

Gemiler ile yüklerin taşınması sebebiyle, taşıma işlemini gerçekleştirenler arasında yeni bağlantılar kurulacak, terminal ve gemilere gerçek zamanlı erişim mümkün hale gelecek.

Gümrük Otoritesi

Ürünlerin ithalat ve ihracıyla ilgili dokümanların şeffaf, açık ve dijital olmasıyla daha az kağıt işlemleri gerçekleştirilecek daha iyi bir risk değerlendirilmesi yapılabilecek ve işlemler artık daha hızlı ve kolay gerçekleştirilebilecek.

Nakliyeciler

Daha şeffaf, açık, planlı bir taşıma kurulacak, end to end tedarik zincirine dahil olacaklar ve üretkenlik artmış olacak.

Intermodal Taşıma

Gerçek zamanlı bir erişim sağlanacak, end to  end tedarik zincirine katılmış olacaklar, daha planlı ve faydalı taşıma gerçekleşecek.

Taşıtanlar

Kağıt sistemin olmadığı, müşterilere çözümler sunan, daha şeffaf bir düzen sağlanmış olacak.

Yorum Yap