1. Ana Sayfa
 2. Haberler

Gemilerde Boru Sistemleri Plastikten Yapılabilir mi? Cevap EVET!

Gemilerde Boru Sistemleri Plastikten Yapılabilir mi? Cevap EVET!
+ - 1

GF Marine ürün grubunu bünyesine ekleyen GF Hakan Plastik’ten ilk proje.

2020 yılında ürün gruplarını genişleten GF Hakan Plastik, GF Marine ürünleri ile denizcilik sektörüne de hitap etmeye başladı. Türkiye’nin lider tersanelerinden biri olan Tersan ile gerçekleştirdiği iş birliği ile de ilk projesini hayata geçiriyor. Gemilerde boru sistemleri plastikten yapılabilir mi? Cevap EVET!

GF Hakan Plastik 2020 yılında ürün gruplarına, denizcilik sektörüne hitap eden GF Marine ürünlerini ekledi. 20 yılı aşkın bir süredir gemi inşa endüstrisine özel teknolojileri ve yüksek kaliteli ürünleri ile komple sistem çözümleri sunan GF Marine ürün grubu, uluslararası platformda önemli bir yere sahip bulunuyor.

GF Marine ürün grubu, geminin balast tesisatları, arıtma uygulamaları, ısıtma-soğutma suyu, sıcak-soğuk kullanım suyu ve gri su sistemleri dahil olmak üzere plastik borunun kullanılabileceği tüm uygulamalar için sistem çözümlerini içeriyor.

blank

İlk proje Tersan ile…

GF Hakan Plastik, Türkiye’de bu alanda ilk projesini ise Tersan Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile geçekleştiriyor. Türkiye’nin lider tersanelerinden biri olan Tersan ile imzalanan anlaşma kapsamında, GF Marine ürünleri Tersan’ın yapımını üstlendiği Havila Kystruten AS’nin 4 adet gemisinin sıcak ve soğuk su boru uygulamaları ve vakum hatlarına uygulanıyor.

Bu 4 gemiden 2020’de tamamlanması planlanan 2 geminin her biri 124 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğe sahip bulunuyor.

blank

Proje kapsamında iFIT, INSTAFLEX, ELGEF ve PVC-C ürünleri kullanılıyor.

Benzersiz bir adaptör modülü teknolojisine sahip yenilikçi bir sistem olan iFIT, projelerin içme suyu ve ısıtma-soğutma sistemlerinde tercih ediliyor. Polibüten (PB) ve çok katmanlı kompozit (ML) boruların pushfit bağlantılı kolay ve güvenli montajı, farklı kombinasyon seçenekleri, hafif ve esnek yapısı ile uygulamada kolaylık ve tasarruf sağlıyor.

blank

INSTAFLEX plastik boru hattı sistemi, gemilerde soğuk- sıcak su, soğutma sistemleri veya basınçlı hava hatları gibi alanlarda kullanılıyor. Özel olarak geliştirilmiş polibüten boru sistemi, düşük uzama katsayısı, yüksek esneklik kabiliyeti ve hafifliği ile statik ağırlık oluşturmuyor; haraketli-dinamik yükler altında güvenli bir hizmet sunuyor.

Basınçlı boru sistemleri kapsamında sunulan PE elektrofüzyon sistemi olan ELGEF, korozyona uğramama, düşük ağırlık, yüksek kimyasal direnç, düşük maliyet, hızlı montaj ve uzun servis ömrü gibi birçok avantaj sağlıyor. PVC-C sistemi, vakum hatlarında kullanılarak montaj kolaylığı ve hafifliği ile avantajlar sunuyor.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. blank

  Salamlar,
  Bizə gəmilərdə ısıtma və soğutma sistemi montajı üçüm plastik boru lazım.
  İACS təsnifat cəmiyyətinə daxil təşkilatlardan birinin sertifikası olursa yeterlidir.
  Təmin edə bilirsinizmi?

  Öncədən təşəkkürlər

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.