1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Batan Geminin Malları Ganimet Sayılır mı?

Batan Geminin Malları Ganimet Sayılır mı?
+ - 0

Kuzey Denizi‘nde fırtına nedeniyle bir kargo gemisinden düşerek Hollanda kıyılarında vuran 270 kadar konteynerdeki eşyaların temizlenmesi için sahile gelen halk ve turistlerin malları ganimet olarak alması hukuki tartışma yarattı. Hollanda gümrük yasalarına göre sahilde bulunan değerli eşyaların yerel belediye veya polis tarafından rapor edilmesi gerekiyor.

2 Ocak 2019 Çarşamba günü Kuzey Denizi‘nde dünyanın en büyük kargo gemilerinden biri olan Panama bandıralı MSC ZOE‘in 270 kadar konteyneri kötü hava koşulları nedeniyle denize düştü.

Konteynerler Terschelling ve Vlieland adalarının da aralarında bulunduğu Hollanda’ya ait 5 ada kıyılarına vurdu. Sahilde düzenlenen temizleme operasyonlarına kurtarma firması ve askerlerin yanı sıra ada halkı ve turistler de katıldı. Ancak kargo gemisinden dağılan malların halk ve turistler tarafından alınması Hollanda gümrük yasaları ile çelişiyor.

blank

Terschelling Belediye Başkanı Bert Wasskink konteynerlerde bulunan malların, televizyonlar hariç, hala iyi durumda olabileceği ve dolayısıyla değerli mal sayılmaları ihtimaline değindi.

Wasskin, ekonomik değeri olan malların ancak belediyenin listeleme yapmasının ardından onay verilerek alınabilineceğini ifade etti. Belediye Başkanı ayrıca bazı konteynerlerin tehlikeli kimyasal maddeler içermesi nedeniyle güvenlik sorununa da işaret etti.

blank

Hollanda Savunma Bakanlığı sözcüsü Sjaak Van Elten, en az üç konteynerde tehlikeli kimyasal madde bulunduğunu duyurmuştu.

Denize düşen konteynerler içinde mobilya, televizyon, oyuncak, ayakkabı ve çanta gibi eşyalar bulunuyor. Bazı konteynerler içerisinde zehirli madde barındırabilen lambalar bulunuyor.

blank

MSC Zoe kargo gemisinin sahibi The Mediterranean Nakliye firması (MSC), konteynerlerden denize saçılan malların temizliği için bir kurtarma firması atadığını duyurdu.

Şirket, kazanın ardından kargo gemisinin Almanya destinasyonu Bremerhaven‘e devam ettiğini de aktardı.

Panama bandıralı yük gemisi 19 bin konteyner taşıyabiliyor.

Yorum Yap