1. Ana Sayfa
 2. Haberler

Dikkat: Ruslar Karadenizde GPS Sistemlerine Siber Saldırı Yapıyor

Dikkat: Ruslar Karadenizde GPS Sistemlerine Siber Saldırı Yapıyor
+ - 0

Rusya’nın Sevaspotolky bölgesinden geçen LPG/C  gemisi Kaptanı, durumu şöyle ifade etmektedir:

Seperasyon hattından Samsuna doğru ilerlemekteyken aniden GPS sinyalimiz kayboldu, bu sebeple Ecdis üzerinde pozisyonumuzu kaybettik, hemen Radar ve Ecdisimizi Head-Up durumuna alıp PI kullanarak seyretmeye çalıştık. Bölgeden yaklaşık 20 deniz mili uzaklaştığımızda ise GPS’imiz tekrar sinyali bulmuştur. Samsun yaklaşımımızda Karadan sabit objelerden aldığımız Pozisyon referanslarıyla GPS’imiz tekrar doğru gösterdiğine kanaat getirdik. Seyir sırasında yaptığımız self testlerde cihazımız hata vermemektedir. Tüm Denizcilerimizin Dikkatine.

Açıkça görülmektedir ki Karadenizde GPS sinyalleri üzerinde büyük bir yanıltma girişimi meydana gelmektedir. Geçen Haziran ayında Karadenizde aynı bölgede 20 gemide aynı durumun yaşanması denizcilik uzmanlarının kafasını karıştırmaktadır.

Bu durum, American Coast Guard’ının Yayınladığı Duyuru ile Ortaya çıkmıştır.

“Karadenizde  44-15.7N, 037-32.9E mevkisi yakınlarında 22 Haziran 0710 GMT saati ile bir olay meydana gelmiştir. Olay henüz doğrulanmamıştır. Olayın içeriği ise GPS’in sinyallerinin karıştırılmasıdır. Bu alandan geçerken gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.” ifadeleri ile American Coast Guard tarafından ilk duyuru yayınlanmıştır.

Fakat olayın perde arkası ise daha ilginç ve kafa karıştırıcıdır. 22 Haziranda bir gemi tarafından US Coast Guard Seyir Merkezi’ne olay bildirilmiştir: “Gps ekipmanımız NovorossiyskRusya yakınlarında aralıklı olarak sinyali saptayamamaktadır. Şu an Gps hata seviyesi 0.8 ve 100m civarı hata göstermekte iken, şu an ki mevkimiz ile GPS’in gösterdiği mevki arası mesafe 25 deniz milidir.

US Coast Guard daha sonar GPS sistemini, hava durumunu veya orada sure gelen test olup olmadığını kontrol etmiş fakat hiç bir anormallik görülmemiştir ve Gemi Kaptanına tekrar geri dönüş yapılarak: Şu an bulunduğunuz mevkide GPS hatası 3 metre civarıdır ve lütfen cihazınızın yazılımını kontrol edin denmiştir.

Gemi Kaptanı’ndan Gelen Mesaj Şu Şekildedir:

 • İlginiz için teşekkür ederiz fakat cihazımız iyi durumdadır.
 • Çok defa self-test yaptık ve cihaz herhangi bir hata vermemiştir.
 • Benim civarda bulunan diğer gemilerle VHF ile yaptığım görüşme neticesinde, burada bulunan 20 gemide aynı problem yaşamaktadır.
 • Gemi pozisyonları bazen doğru bazen ise yanlış çıkmaktadır.
 • GPS bazen sinyali kaybetme, bazen ise yanlış pozisyon göstermektedir.
 • Bir kaç gün sonar ise gemimizin GPS’i aynı pozisyonu 25 mil uzakta yani “Gelendyhik Havalimanında” göstermiştir.
 • Dün gece ise GPS defalarca hata vermesine rağmen pozisyonu doğru göstermeye başlamıştır ve sinyal tekrar normal durumuna dönmüştür.
 • Ancak şu an tamamen yanlış göstermektedir.
 • Lütfen ek’te bulunan resimleri inceleyin bunlar 24 Haziran 0545 GMT de yani bu mesajdan 30 dakika önce çekilmiştir.
 • Ayrıca sizde şuan gemimizin GPS pozisyonunu Marine Traffic üzerinden control edebilirsiniz ve göreceksiniz ki tüm gemiler bir arada iç içe gözükmektedir.
 • Umuyorum bu size yardımcı olmuştur.

Rusya’nın GPS sistemlerini yanıltmaya yönelik çalışmaları biliniyor

Rusya, GPS sistemini engellemede çok ilerlemiştir. 250 binden fazla hücre kuleleri diye adlandırılan sistem vasıtasıyla Rusya, Amerika’dan gelebilecek füze tehlikesine karşı GPS sisteminden Jammer etkisi yaratmaktadır. Jammer etkisiyle ilgili hem Ukrayna hem de Moskova basınında makale yer almıştır.

Aslında Rusya bunun la övünmekte ve Amerikan Savunma Bakanlığı’nın raporuna gore Rusya’nın amacı Amerikan uydularını jammer’lar ile bozarak uçaklarını etkisiz kılmaktır. Olayın diğer bir boyutu ise Rusya kendi GLONASS uydu seyir sisteminin kullanılmasını veya onların Karasal Loran Sistemi olan CHAYKA’nın kullanmasını istemektedir. Fakat sebep her ne olursa olsun GPS sisteminde meydana gelen kafa karışıklığı unutulmamalı ve US Coast Guard tarafından verilen uyarı : GÜVENİN AMA DOĞRULAYIN…

Herkese Emniyetli Seyirler, Allah Selamet Versin.

Kaynak: Thome Ship Management Latvia

Yorum Yap