1. Ana Sayfa
  2. Haberler

100 Petrol Tankeri Söküme Gönderildi

100 Petrol Tankeri Söküme Gönderildi
+ - 0

Dünyanın en büyük gemi şirketi Clarkson’ın istatistik ve araştırma biriminin verilerine göre, 2018 yılında petrol taşımacılığı yapan şirketlerden 100 adet gemi hurda haline getirilmek üzere Hindistan ve Bangladeş’e gönderildi.

2018 yılında dünya genelinde ham petrol ticareti yapan şirketler rekor sayıdaki petrol taşıyan gemiyi hurda haline getirdi. Dünyanın en büyük gemi şirketi Clarkson’ın istatistik ve araştırma biriminin verilerine göre 2018 yılında petrol taşımacılığı yapan şirketlerden 100 gemi hurda haline getirilmek üzere Hindistan ve Bangladeş’e gönderildi.

Bloomberg’e göre, bu haber gemi taşımacılığı için sürpriz bir gelişme değil. Geçtiğimiz Eylül ayındaki verilere göre, dünya petrol taşımacılığının yüzde 40’ını yapan şirket, taşımacılıkta en kötü taşıma oranlarını yaşıyor.

Bloomberg Ağustos ayında yayınladığı raporda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), ham petrol taşımacılığındaki iki yıldır süren küçülme ve çevresel mevzuatların sefer oranlarında daralmaya neden olduğu gösterdi.

Ulaştırma kapasitesi tanımına bakıldığında 2018 yılında hurda galine getirilen gemi sayısı 1985 yılından bu yana kaydedilen en yüksek oran oldu. Diğer yandan Mayıs ve Kasım ayları arasında dünyanın en büyük ve ikinci büyük petrol ihracatçıları, günlük ham petrol üretimini 1.5 milyon varile yükseltti.

Kaynak: 7deniz

Yorum Yap