1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İstanbul Ve Çanakkale Boğazlarına Yerli Gemi Takip Sistemi Geliyor

İstanbul Ve Çanakkale Boğazlarına Yerli Gemi Takip Sistemi Geliyor
+ - 0

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, yerli ve milli gemi trafik sistemi projesini 16 ay içinde tamamlayıp 15 Nisan 2019‘da hizmete sunacaklarını belirtti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ‘Türk Boğazlarında Yerli ve Milli Gemi Trafik Sistemi İmza Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli‘nin de katılımıyla Bakanlıkta düzenlenen imza töreninde konuşan Bakan Arslan, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığının sadece savunma amaçlı sistemler geliştirmediklerini dile getirerek, savunma alanında geliştirilen kabiliyetleri başka alanlarda da kullanabildiklerini söyledi.

Bakan Arslan, gemi takip sistemi projesinin başlangıçtaki amacının yenileme ve geliştirme olduğuna işaret ederek, “Ancak bugün geldiğimiz noktada milli ve yerli olarak kabiliyetleri çok daha üst seviyede olan yeni bir sistem kuruyoruz. Eminim ki bu konuda kısa sürede çok başarılı sonuçlar elde edeceğiz. Nitekim bu alanda daha önce İstanbul’da ABD‘li, İzmit’te İtalyan firmalara yaptırdığımız işleri artık kendimiz yapacağız. Bunun gururunu duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Proje Bedeli 59 Milyon Lira

Bundan sonra insansız gemi trafik hizmetleri kulelerindeki radar ve otomatik tanımlama sistemlerinden alınan deniz üstü verilerin gemi trafik merkezinde bulunan operatörlere aktarılabileceğini bildiren Bakan Arslan, boğazlardan geçen gemilerin bilgilerinin Türkiye‘nin kendi güvenli veri tabanından sağlanabileceğini ve söz konusu bilgilerin diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla anlık olarak paylaşılabileceğini söyledi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Yorum Yap