1. Ana Sayfa
  2. Haberler

ABD Savaş Gemilerindeki Dokunmatik Ekranları Kaldırıyor

ABD Savaş Gemilerindeki Dokunmatik Ekranları Kaldırıyor
+ - 0

ABD Savaş Gemilerindeki Dokunmatik Ekranları Kaldırıyor. Kararın gerekçesi ise bu ekranların kazalara yol açtığına dair bulgular.

2017 Yılında ABD Savaş Gemilerinin Karıştığı İki Kazada 17 Denizci Hayatını Kaybetti

17 denizcinin öldüğü iki ayrı kazanın ardından hazırlanan raporlarda, bu ekranlara aşina olmamanın kazaya yol açan nedenlerden biri olduğu yer almıştı.

Raporlara göre, konuyla ilgili yeterli eğitim verilmeyen denizciler, acil durumlarda bu karmaşık sistemleri nasıl kullanabileceklerine dair gerekli bilgilere sahip değildi.

Mürettebat arasında yapılan anketlerde, denizcilerin dümen gibi kontrol panellerini dokunmatik ekranlara tercih ettiği ortaya çıkmıştı.

Amerikan Donanması’nın incelediği iki olay Haziran 2017’de USS Fitzgerald ve Ağustos 2017’de USS McCain‘in karıştığı kazalardı.

Fitzgerald gemisi, Japon anakarası yakınlarında bir tankerle çarpışmış ve kazada yedi denizci yaşamını yitirmişti.

McCain ise Singapur’da bir tankerle çarpışarak 10 denizcinin ölümüne yol açmıştı.

Bu iki kazanın ardından üst düzey yöneticilere ihmal nedeniyle bir başkasının ölümüne neden olma suçlaması getirilmiş ardından bazı yöneticiler de görevden alınmıştı.

Soruşturmalarda iki kazanın meydana gelmesinde birden fazla hatanın sonucu olduğu ortaya çıkmıştı.

Kazaların ana nedenlerinden biri olarak da, destroyerlerin dokunmatik ekranları gösterilmişti.

blank
USS Fitzgerald gemisinin kazada aldığı hasar

ABD Donanma Enstitüsü‘nün haber sitesi USNI‘ye göre Tuğamiral Bill Galinis, gemilerin kontrol sistemlerinin çok karmaşık olduğunu, bunun nedeninin ise gemiyi yapan firmalara bu konuda herhangi bir yönerge verilmemesi olduğunu söyledi.

Bu yüzden farklı gemilerdeki kontrol sistemlerinin çok az ortak noktası oldu. Denizcilerin geminin pozisyonunun nasıl bir konumda bulunduğu gibi kilit öneme sahip bilgileri ekranların neresinde bulabileceğini bilmediği ortaya çıktı.

Tuğamiral Galinis, anketlere göre fiziksel makine telgrafının denizcilerin en çok özlediği özellik olduğunu anladıklarını söyledi.

USNI‘ye göre ABD Donanması mevcut dokunmatik sistemlerin yerini alacak fiziki bir sistem geliştirmek için uğraşıyor.

Sistemin 2020 yazında tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: BBC

Yorum Yap