1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Ünlü Fransız Deniz Araştırmacısı Cousteau’nun Gemisi Yalova Tersanesi’nde Yandı

Ünlü Fransız Deniz Araştırmacısı Cousteau’nun Gemisi Yalova Tersanesi’nde Yandı
+ - 0

Ünlü Fransız deniz araştırmacısı Jacques-Yves Cousteau’nun Calipso adlı gemisi Yalova Tersanesi’nde yandı.

Türkiye’ye tamir ve restorasyon için getirilen gemi ile Kaptan Cousteau dünya denizlerini gezmiş, 129 belgesel çekmiş ve 50 kitap yazmıştı. Tamirat için Nisan ayında Yalova’ya getirilen geminin restore edildikten sonra yeniden denizlere açılması planlanıyordu. Hangarda dün gece çıkan yangınla Calipso‘nun büyük bölümü yandı.

30 yıl boyunca muhafaza edilmişti

Kaptan Cousteau‘nun ölümünün ardından kurulan Cousteau Vakfı‘na verilen 42 metre boyundaki gemi, 30 yıldır dinlendiği köşesinden çıkartıldı. Dünyanın en ünlü deniz belgeselcisi Fransız deniz araştırmacısı Jacques-Yves Cousteau‘nun efsane gemisi ‘R/V Calipso‘nun restorasyonu için vakıf yönetimi Yalova’da bir tersane ile anlaşmıştı.

Tersane yönetiminin restorasyon çalışmalarına katılmadığı, vakfın tersaneden bir hangar kiralayarak, anlaşılan bir firma ile restorasyon çalışmalarına başladığı biliniyor. Hangara restorasyon ekibi dışında tersane çalışanlarının girmediği belirtilirken, önceki gece saat 02.00 sıralarında hangarın yangın alarmları çalmaya başladığı belirtiliyor.

İtfaiye geldiğinde büyük bir bölümü yanmıştı

Tersanenin gece güvenliğini sağlayan özel güvenlik görevlileri, yangın alarmı üzerine Calipso’nun bulunduğu hangarın kapılarını kırıp yangına müdahale etti. İtfaiye ekipleri olay yerine geldiğinde Calipso’nun 3’de 2’si yanıp kül olmuştu.

Yangının ardından Tersane yönetimi de soruşturma başlattı. Sigorta şirketi de yangının sebebi hakkında inceleme başlattı. Teknik ekip ise geminin tekrar yüzüp yüzemeyeceğini araştırıyor…

kaynak: sozcu.com.tr

Yorum Yap