1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Rusya, Batan Savaş Gemisi için Kurtarma Gemisi Gönderdi

Rusya, Batan Savaş Gemisi için Kurtarma Gemisi Gönderdi
+ - 0

Rusya Batan Savaş Gemisini Çıkaracak

Kilyos açıklarında 27 Nisan günü canlı hayvan gemisi M/V Youzarsif ile çarpışan ve 3 saat sonra 18 mil açıkta batan Rus istihbarat savaş gemisi için, Rusya Deniz Kuvvetleri‘nin araştırma ve kurtarma gemisi olan Seliger ve 60 metre boyundaki  kurtarma gemisi SB-739′u İstanbul’a  gönderildi.

Şu an 18 mil açıkta enkazın üzerinde duran 60 metre uzunluğundaki tam donanımlı Seliger gemisi 16 gemici ile 9 uzman araştırma görevlisi bulunuyor. Ayrıca askeri personelden oluşan derin deniz dalgıç ekibi de görev yapmakta.

blank

Batan Gemide ki Cihazlar Çok Önemli

Rus denizcilik kaynakları gemilerde bulunan ekiplerin Rus istihbarat gemisinde ki hassas cihazların çıkarılması için çalışacaklarını, derinliğin ve Karadeniz hava koşullarının zorlu olduğunu belirterek gerekirse geminin tamamının çıkarılması için çalışmalar planlanacağını söylüyorlar. Rus donanmasında görev yapan “Liman” 1990-2010 yılları arasıdna Akdeniz’de önemli görevlerde bulunmuştu. Liman Yugoslavya’ya yapılan NATO askeri operasyonları da Adriyatik Denizi’nden yakından izlemişti.

Uluslararası sularda battı

Bahse konu savaş gemisi karadan 18 mil açıkta batmıştı. Uluslararası anlaşmalara göre bir kara parçasından 12 mil sonrası tarafsız deniz sahası sayıldığından, Rusya serbesteçe Arama ve Kurtarma çalışması yapabilecek.

Türk makamları batan istihbarat gemisinin uluslararası sularda olduğu için, Rus hükümetinin batığın araştırma ve çıkarmaya hakkı olduğunu, henüz bir yardım talebinde bulunulmadığını ve rus gemilerinin bölgede olduğunun bilindiğini belittiler.

Yorum Yap