1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Ufo Görünümlü Yüzen Ev Tasarımı

Ufo Görünümlü Yüzen Ev Tasarımı
+ - 0

İtalyan mini yat üreticisi Jet Capsule, UFO görünümlü bir yüzen ev tasarladı. İngilizce’de ‘tanımlanmayan uçan obje’ anlamına gelen UFO kelimesi bu proje için ‘tanımlanamayan yüzen obje’ olarak kullanılmış (‘flying’ yerine ‘floating’).

UFO’nun çapı 12,5 metre. Yüzen evin su altına kalan kısmında bir duş ve bir yatak odası bulunuyor. Güverte üzerinde ise küre şeklinde bir yaşam alanı oluşturulmuş.

Şirketin kurucu ortakları olan Pierpaolo Lazzarini ve Luca Solla UFO’nun yüzen bir evde yaşayarak yavaşça dünyayı dolaşmak isteyenler için üretildiğini söylüyorlar. Burada ‘yavaşça’ kelimesine vurgu yapmak gerekiyor. Çünkü UFO’nun “Torqueedo Deep Blue 1800″ elektrikli motoru saatte 3,5 deniz mili (6,5 km) maksimum hıza çıkabiliyor.

Kendi Elektriğini ve İçme Suyunu Üretebilecek

Bu motor 40 metrekarelik güneş enerjisi panellerinden aldığı elektrikle çalışıyor. Buna ek olarak güneş paneli, su ve rüzgar tribünlerinden de elektrik üretilebiliyor. Böylece evin elektrik ihtiyacı da karşılanmış oluyor. Şirket su için bir su arıtma jeneratörü kullanılarak yağmur ve deniz suyunun içme suyu olarak kullanılabileceğini söylüyor. Ayrıca bu su, yatın etrafını çevreleyen bahçede bitki yetiştirmek amacıyla da kullanılabilecek.

Evin iki katı, fiberglastan yapılmış iki yarım küreden oluşuyor. Evin planı kolaylıkla değiştirilebilecek şekilde tasarlanmış. Evin üst katında 20 metrekarelik bir mutfak tasarlanmış. Bu mutfak bir yaşam alanına dönüştürülebiliyor. Alt kısımdaki yatak odası ve banyo ise deniz yaşamını gözlemleyebilmek için camla kaplanmış.

Bu yüzer evlerin İtalyan yat üreticisi Jet Capsule firması tarafından 2018 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kaynaklar: dünyahalleri.com – denizhaber.com.tr

CC0 Textures , Seamless Textures

Yorum Yap