1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Koster Ticaretinde Hızlı Yükseliş

Koster Ticaretinde Hızlı Yükseliş
+ - 0

Koster piyasası hızlı yükselişe geçti. Tarihi diplerden dönerek bu yıl 660 puanlara kadar çıkan navlun endeksinde yıl sonunda yüzde 17 büyüme bekleniyor.

Bu yılı geçen seneye göre daha iyi geçirdiklerini bildiren Koster Armatörleri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş, “Piyasa bu yıl geçen seneye göre daha iyi bir durumda. Envanterde bulunan yaşlı kosterlerin yenilenmesine yönelik ilk toplantının Yalova’da yapıldığını anlatan Kocabaş, böyle bir projenin Türk gemi inşa ve yan sanayisine olumlu anlamda yansıyacağını söyledi.

Türk Bayraklı gemilerin Avrupa’da tutuklanma seviyelerinin büyük gayretlerle düşürüldüğüne dikkat çeken Kocabaş, “Bunun kalıcı olması için koster filolarının sektörde standardizasyon ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmesi gerekiyor. Ayrıca böyle bir projenin Türk gemi inşa ve yan sanayine etkileri de yadsınamaz” dedi.

Türk sahipli koster filosunun mevcudu 700 adet

Kocabaş, Türk sahipli koster filosunun mevcudunun 700 civarında olduğunu bildirdi. Gemilerde ortalama 8 bin civarında personel bulunduğunu belirten Kocabaş, “Türk sahipli kosterlere hizmet veren ticari ve teknik yan hizmetleri hesaba kattığınızda sadece KOSDER üyelerinin Türkiye’de oluşturduğu doğrudan ve dolaylı istihdam 40 bin kişiye yaklaşıyor” diye konuştu.

Türk koster filosunda yaş ve rekabetçilik ile ilgili sorunların ön plana çıktığını anlatan Kocabaş,” Hızla yaşlanan bir filomuz var. Bu gemiler gittikleri yerde tutuklanma riskiyle karşılaşıyorlar. Diğer tarafta ise yük sahipleri sigorta masraflarını gerekçe göstererek yaşlı gemilerle çalışmak istemiyor” şeklinde konuştu.

Yorum Yap