1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Türk Mühendislerinin Başarısı: Sualtı Savunma Sistemi ZOKA

Türk Mühendislerinin Başarısı: Sualtı Savunma Sistemi ZOKA
+ - 0

Türk mühendisler tarafından geliştirilen, deniz elektronik harp sistemleri, savaş gemilerimizi koruması altına alıyor. Düşman tarafından atılan güdümlü mermi veya torpidolara karşı koruma sağlayan sistemler gemi üzerine gelen mühimmatları, hedefe kitlenme sistemlerini karıştırarak yanıltabiliyor.

Türkiye’nin tam bağımsız bir ülke olabilmesi için savunma sanayisinin kendine yetebilir hale gelmesi gerekiyor. Bu alanda eksikliği fark eden ve birçok çalışmaya imza atan hükümet, savunma sanayinin millileştirilmesi için yerli Ar-Ge ve üretimi destekleyerek ülkemizin yeterliliğinin artırılmasına katkı sağlıyor. Birçok özel şirket, teknokent ile küçük ve orta işletmeli kuruluşlar da savunma sanayinin yerlileştirilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bu konu üzerine küresel pazarda oluşturduğu değerler ile büyümesini koruyan, rekabet gücü ile tercih edilen, stratejik bir ortak gibi güven duyulan, bir milli teknoloji firması olan Aselsan ürettiği yerli ürünlerle de Türkiye’nin gücünü gözler önüne seriyor.

DÜŞMANI YANILTIYOR

Geliştirilen deniz elektronik harp sistemi, savaş gemilerini koruma altına alıyor. Düşman tarafından atılan güdümlü mermi veya torpidolara karşı koruma sağlayan sistem gemi üzerine gelen mühimmatları yanıltabiliyor.

HAYATİ ZAMAN KAZANIMI

Gürültü engeli oluşturarak torpidoları aldatan ve kafalarını karıştıran Zoka, savaş gemileri ve deniz altılarına hayati zaman kazandırıyor. Modern sinyal işleme ve karıştırma tekniklerini durum farkındalığı ile birlikte kullanan sistem, atıştan sonra da uygulayacağı taktiği otomatik olarak seçebiliyor.

ÖZELLİKLERİ:

  • Su üstü gemileri ve denizaltılar için kullanılabilir,
  • Otomatik programlama,
  • Hedef benzetiminde yüksek sadakat,
  • Uzun çalışma süresi,

Kaynak: Ensonhaber.com

Yorum Yap