1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Denizimiz Alarm Veriyor

Denizimiz Alarm Veriyor
+ - 0

Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki dünyaca ünlü Sarımsaklı sahilinde denizin kapkara bir renk alması yöre halkını endişelendirdi.

Ayvalık’ın Küçükköy Mahallesi Sarımsaklı mevkiinde yaşayan Adil Buluş, geçen günlerde teknesiyle balık tutmak üzere Sarımsaklı sahilinden denize açıldı.

blank

Denizin kapkara olduğunu fark eden Buluş, cep telefonu kamerasıyla çektiği görüntüyü sosyal medya hesabından paylaşıp, duruma tepki gösterdi. Yetkililerden kirliliğin nedenini tespit etmesini isteyen Adil Buluş, denizin kapkara bir renge dönüşmesi konusunda ise bölgedeki zeytinyağı fabrikası sahiplerini suçladı.

Denizdeki kirlilik gözleri Sarımsaklı’da denize dökülen ve kirliliği ile bilinen Nikita deresine çevirdi. 27 Eylül 2013’te toplu balık ölümlerinin yaşandığı Nikita deresinde arsenik miktarının çok yüksek çıkmasına rağmen, kirletici kaynaklar bir türlü tespit edilemiyor. Toplu balık olaylarının yaşandığı olay üzerine dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü, dere çevresinde 50’ye yakın fabrika olduğunu belirterek, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün konuya el atması gerektiğini, bunun yerel ölçekli bir iş olmadığını söylemişti. Numunelerin gönderildiği İzmir Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsünden gelen raporda, dere suyunda 307 mg/l arsenik bulunduğu belirlenmişti.

Yorum Yap