1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Arap Emirliklerinden Tankerlere Yeni Uygulama

Arap Emirliklerinden Tankerlere Yeni Uygulama
+ - 0

Birleşik arap emirliği, körfez bölgesinin Singapuru olarak bilinir. Fujairah limanı veya demir sahasına gelen gemiler aynı singapur demir bölgesi gibi kumanya tedariği, yakıt ve spare part ekipmanları bakımından gemiler için çok önemli bir duraktır.

Arap emirliği kendi liman sahaları için koyduğu kuralları kendi yerel denizcilere ilanlarında bildirmektedir. Son gelen ilanlardan biri de ham petrol (crude) ve ürün tankerleri (product) için geçerli olup limanlara girişleri engellemektedir. Eğer bir tanker 25 yaş üzerinde ise artık arap emirliği limanlarına ve demir bölgesine uğrayamayacaktır.

Yaş kuralına ek olarak tankerler; çift cidarlı olacak ve bunun yanı sıra IACS tarafından tanınan bir klas kuruluşu tarafından klaslanmalıdır.

Bilindiği üzere arap emirliğinde ulusal taşımacılık otoritesi olarak bilinen FTA’nın gemi adamlarını korumaya yönelik çalışmaları bulunmaktadır ve alınan bu son karar da bunun bir  neticesidir.

20 Şubat 2018 tarihinde uygulamaya girecek olan yeni düzenleme ile gemi adamlarının hakları güvence altına alınmaya çalışılacaktır. Bu yeni düzenleme ile arap emirliği bayrağı taşıyan gemiler ile arap emirliğine uğrayan gemiler için finansal koruma sistemi istenecektir bu sayede gemi adamlarının olası denize düşme, ölüm ve yaralanma gibi durumlarında onların haklarını korumak amaçlanmaktadır.

 

Yorum Yap