1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Gemi Adamları Maaş Düzenlemesi

Gemi Adamları Maaş Düzenlemesi
+ - 0

Denizcilik sektöründe yaşanan haksızlıklar ülkeleri gemi adamları lehine karar almaya yöneltmeye başlamıştır. Pek çok gemi adamı günümüzde aynı iş için farklı maaşlar almaktadır ve bu farklılıklarda aynı gemi tipleri içinde firmalar arasında çok fazla farklılık göstermektedir. İşte tüm bu sebeplerden dolayı İngiliz hükümeti harekete geçmiş ve örnek senaryolar hazırlayarak gemi adamlarının hakettikleri maaşları almaları için düzenleme yapmaya başladı.

Tüm bu sebeplerden dolayı ingiliz hükümeti yabancı firmalarda çalışan ingiliz gemi adamlarının yaşadığı haksız rekabet, adil olmayan maaş ve eşit olmayan haklar altında ezilmesini önlemek istemektedir. Ayrıca ingiliz sularında çalışan gemi adamları için almaları gereken maaş düzeyini belirlemişlerdir.

İngiltere ekonomi bakanı Andrew Griffiths’e göre gemi adamları; tankerlerde, gaz platformlarında ve balıkçı gemilerinde çalışan kritik insanlardır. Değişen yaşam standartları altında denizcilerin ezilmesini önlemek üzere çalışmalara başladıklarını belirtmiştir ve ingiliz sularında çalışan tüm denizcilerin hakettikleri maaşları alması gerektiğini ifade etmiştir.

Kanun Yasasına Göre;

  • Geminin bağlama limanına bakılmaksızın ingiltere sularında çalışan gemi adamları ve liman işçileri
  • İngilterede yaşayan ve ingiltere dışında çalışan gemi adamları
  • İngilterede yaşayan ve ingiliz bayraklı gemilerde çalışan gemi adamları bu yeni yasal düzenlemeden faydalanacaktır.

Yorum Yap