1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Türk Deniz Kuvvetleri Kardak Kayalıkları İçin İskele İnşaasına Başladı

Türk Deniz Kuvvetleri Kardak Kayalıkları İçin İskele İnşaasına Başladı
İnşaat malzemelerini taşıyan römorkörlere, Sahil Güvenlik Komutanlığına ait gemiler eşlik etti.
+ - 0

Kardak kayalıklarında gerginliğin artması üzerine, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Kardak kayalıklarına 1 mil uzaklıktaki Çavuş Adası’na, iskele ve gözetleme kulesi inşaa edilmeye başlandı.

İnşaatın tamamlanması 3 hafta sürecek

Bodrum’un Gümüşlük mahallesi ile Kardak kayalıkları arasında bulunan, üstünde 350 yıllık Osmanlı Feneri ve gözetleme kulesinin yer aldığı, 300 metre uzunluğunda ve 70 metre genişliğindeki Çavuş Adası‘na, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı‘nca yeni gözetleme kulesi, iskele ve askerlerin barınacağı konut yapılmasına karar verildi. 3 haftada tamamlanması beklenen inşaat, 16 Şubat tarihinde başladı.

Adaya dün öğle saatlerinde, Gümüşlük Limanı‘ndan römorkörler yardımı ile jeneratör, su tankı, iş makinesi ve işçiler götürüldü. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait hücumbotların, saat 12.00’de yapılan nakil sırasında, iş makinelerinin Çavuş Adası‘na ulaştırıldığı güzergahta güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Türk ve Yunan Botları O Bölgede

Kardak kayalıklarına 30 metre uzaklıktaki 2 Türk botu ise önleme harekatını sürdürdü. 2 Yunan botunun da Kilimli (Kalolimnos) Adası yakınlarından gelişmeleri izlediği, Kardak kayalıklarına yaklaşmadığı görüldü. Bölgede halen 4 Yunan, 6 Türk sahil güvenlik botu varlığını sürdürüyor.

Kardak kayalıklarına 2 mil uzaklıktaki Kalolimnos Adası‘nda Yunanlar, 21 Ocak‘ta, gözetleme kulesinin yanına hangi amaçla kullanılacağı bilinmeyen inşaata başlamıştı.

Kaynak: Sputniknews – Türkiyegazetesi

Yorum Yap