1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Gemide 20 Kişi Freon Gazından Zehirlendi

Gemide 20 Kişi Freon Gazından Zehirlendi
+ - 0

TIARA 108 isimli reefer tipi gemi, Bankok limanında yükünü tahliye ederken ambarında Freon gaz sızıntısı meydana geldi. O sırada ambarda bulunan gemi ve liman personellerinin kendilerini kötü hissetmesi ve dört kişinin bilincini yitirmesi ile liman acil duruma geçti.

Toplamda Yirmi personel zehirlendi

Olayın yaşandığı esnada ambarda bulunan gemi ve liman personellerinden toplam yirmi kişi zehirlendi. Bilinci kapalı olan dört personel ile beraber on kazazede hastahaneye kaldırıldı. Durumları daha iyi olan on kişiye ise olay yerinde tıbbi müdehalede bulunuldu.

Freon Gazı Nedir?

Freon gazı kokusuz, renksiz, yanıcı olmayan, temas ettiği metalleri paslandırmayan (örneğin içinden geçtiği borular) bir gaz türüdür. DuPont‘un tescilli markasıdır. Kloroflorokarbon yahut hidrokloroflorokarbon formülleriyle bilinir. Freon gazı türüne göre yaklaşık –30 derecede kaynar ve –180/-200 derecelerde donar. Klima, soğuk hava deposu makinalarında kullanılır. Çevreye zarar veren ve vermeyen türleri vardır. En çok bilinen türleri R22 ve R404 dür. Kaynak: Wikipedia

blank
Freaon R404 Tüpü
blank
Freon R22 Tüpü

Yorum Yap