1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Katodik Koruma ve Tutya Seçimi

Katodik Koruma ve Tutya Seçimi

tutya seçimi

Katodik Koruma hayatımıza ilk olarak Kimyager Humphrey Davy tarafından ilk defa bir kraliyet donanmasına ait gemide 1824 yılında kullanılmasıyla girmiştir.

Katodik Koruma adı üstünde metali korozyona karşı koruyarak anot görevi üstlenen metallere genel olarak verilen addır. Elektro-kimyasal tepkimelerde, daha aktif olan bu yapay metal (Tutya) kullanımıyla, tanklarınızda ve teknenizde Korozyon meydana gelmeyecektir.

blank

Bugün deniz endüstrisinde Galvanik Anod kullanılmaktadır çünkü bunlar Elektro-Kimyasal olarak daha aktif metaller sayesinde aktif voltajı arttırırlar. Tepkimeyi açıklarsak eğer, tuzlu su çözeltisinde gemi metali elektron kaybedecek ve bu elektronlarda daha aktif olan metal (Tutya) tarafından gemi metali bünyesine gönderilecek. Böylece her iki taraftaki elektron kaybı aynı olup sabit bir elektriksel akım meydana gelecektir.

Tutya Seçimi

Tutyaların endüstride kullanılan adı Yapay Anod’dur ve hali hazırda kullanılan yapay Anodlar ise Çinko, Alüminyum ve bunlarım Alaşımlarıdır. Çinko ve Alüminyum ‘un ürettiği akım 1000mV ‘dan azdır. Alüminyum ayrıca diğer metallerle alaşım şeklinde de kullanılabilmekte.

blank
NORMAL ÇALIŞMIŞ BİR TUTYA

Magnezyum Anodlar ise Balast Tanklarında kullanılamaz çünkü çok fazla Hidrojen üretirler ve bu da Balast Tanklarının boya yapısında önemli hasarlara sebep olmaktadır. Alüminyum Anod’lar ise Tankerlede az kullanım alanına sahiptir çünkü düşmeleri durumunda Spark (Kıvılcım) yapma tehlikesi vardır.

blank
AŞIRI ÇALIŞMIŞ BİR TUTYA

Çinko (ZN) ile Alüminyum aynı seviyede elektriksel akım oluşturdukları için birbirlerine benzerdir. 11,3 KG Çinko ile 1 yıllık gereken Amper (Akım) üretilebilirken Alüminyum ile bu miktar 8,2 KG seviyesine denk gelmektedir.

blank
AZ ÇALIŞMIŞ BİR TUTYA
Yorum Yap

Yorum Yap