1. Ana Sayfa
  2. GÜNDEM

Türk Denizci Yelkenlisi İle İyon Denizinde Kayboldu

Türk Denizci Yelkenlisi İle İyon Denizinde Kayboldu
Türk denizci Deniz Ayhan İyon Denizi'nde kayboldu
+ - 0

Türkiye sörf şampiyonu 51 yaşındaki Deniz Ayhan Kızılinci, kendi yaptığı 8 metrelik, tek direkli ve yelkenli ‘Red Pearl’ adlı trimaran teknesi ile İyon Denizi‘nde kayboldu. Teknenin fırtına nedeniyle kayalıklara çarptığı söyleniyor.

blank
Deniz Ayhan Kızılinci’nin 1 yılda Kendisinin İnşa Ettiği “Red Pearl” İsimli Teknesi

Bölgede 5 Gündür Fırtına Var

İtalya‘nın birçok bölgesinde yaklaşık 5 gündür devam eden kötü hava koşulları nedeniyle 12 kişi hayatını kaybetti. 3 yıldır dünya turu yapmak iin denizlere açılan Türkiye sörf şampiyonlarından Deniz Ayhan Kızılinci‘nin yelkenli teknesinin fırtınadan dolayı Kalabriya bölgesindeki Catanzaro kentinde kayalıklara çarptığı ve sörfçünün pazar gününden beri kayıp olduğu açıklandı.

blank
İYON (IONIAN) DENİZİ

DHA‘nın ulaştığı Regio Calabria Sahil Güvenlik yetkilileri;

“Söz konusu yelkenlinin fırtınadan dolayı kayalara çarptığı haberini alır almaz SahilGüvenlik ekipleri tekneler ve helikopterle hemen denizde aramalara başladı. Aramalara SivilSavunma ekipleri de karadan katıldı. Fırtına, bu olaydan sonraki günlerde de devam etti. Teknenin içinde bulunduğunu tespit ettiğimiz kayıp Türk vatandaşını aramaya devam ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Deniz Ayhan Kızılinci “Amacım Türk Bayrağını Dünya Denizlerinde Dalgalandırmak”

Türkiye sörf şampiyonu 51 yaşındaki Deniz Ayhan Kızılinci, kendi yaptığı 8 metrelik tekne ile, dört yıl sürecek dünya turu için 2015 yılında Muğla‘nın Bodrum İlçesi‘nden denize açılmıştı.

Ayrıca sörf eğitmeni olan Kızılinci, Türkiye Sörf Şampiyonası‘nda iki kez birincilik elde etmiş ve 2004‘te Avrupa dördüncülüğünü kazanmıştı.

DHA‘nın 2015 yılında yayınladığı habere göre; Gümüşlük Mahallesi‘ndeki sörf merkezini ve iki evini de satan Kızılinci, soyadının ingilizce karşılığı olan ‘Red Pearl‘ adlı teknesini bir yılda tamamlamıştı. Kızılinci, dört yıl sürmesini planladığı dünya turunda çekeceği video ve fotoğraflar ile Türkiye’ye dönüşünde belgesel çekmeyi ve anılarından oluşan bir kitap yazmayı hedefliyordu.

Denize açılmadan önce DHA muhabiri Yaşar Anter‘e konuşan Kızılinci;

“Yıllarca sörf ve eğitmenlik yaptım. Bodrum’da yüzlerce öğrenci yetiştirdim. Kendi yaptığım tekneyle dünya turu yapmak çocukluğumdan beri hayalimdi. Buradaki sörf okulunu devrettim, iki evimi de sattım. Bir yıl önce başladığım hazırlıkları tamamlayarak bugün (18 Haziran 2015) yola çıkıyorum. Dünya turu sırasında yaşadıklarımı kendime ait blog’tan ve facebook’tan hemen her gün yayınlayacağım. Amacım bir insanın istediği takdirde neleri yapabileceğini insanlara göstermek. Türk bayrağını dünya denizlerinde dalgalandırmak.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir Çok Fırtınadan Sağ Kurtuldu

İsmini vermek istemeyen bir arkadaşının İtalyan basınına yaptığı açıklamaya göre, Deniz Ayhan Kızılinci, geçen yıl Saint-Martin´de iken yaşadığı hortum vakasının ardından teknesinin kendisine yetersiz gelmesi üzerine Kanadalı bir arkadaşından “Meridian Chaser” adlı yelkenliyi satın alarak, turuna onunla devam etti.

Söz konusu arkadaşı;

“Deniz, benim ve gittiği her yerde buluştuğu diğer arkadaşları için muhteşem bir insan ve muhteşem bir sportmen, denizciydi. Birçok kez fırtınaya yakalandı ama hep limana sağ salim ulaşmayı başardı. Umarım bu sefer de ondan iyi haberler alırız,” diye konuştu.

Kaynak : HaberTürk

Yorum Yap