1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Savaş Gemisi İle Konteyner Gemisi Çarpıştı

Savaş Gemisi İle Konteyner Gemisi Çarpıştı
+ - 0

ACX CRYSTAL isimli konteyner gemisi Japonya‘nın Shimoda şehrinin 10 deniz mili açığında USS FITZGERALD isimli Amerikan Deniz Kuvvetlerine ait destroyer ile çatıştı. Kaza Cumartesi günü Japon saati ile gece 02:30’da meydana geldi. Çatışma sonrası Amerikan savaş gemisinde çok ağır hasar oluşurken, ACX CRYSTAL savaş gemisinin akıbetini takip etmek için bir süre kaza yerinde bekledikten sonra yardımın gelmesi ile varış limanı olan Tokyo‘ya kendi imkanları ile devam etti.

Savaş gemisinin köprüüstü sancak taraftan hasar aldı

Yaşanan kaza sonucu Amerikan donanmasına ait USS FITZGERALD isimli destroyer köprüüstünün sancak kısmından ağır hasar aldı. Geminin ufak çaplı bir yaradan su aldığı, fakat gemi personelinin suyu tahliye edebildiği öğrenildi.

blank

Savaş gemisinden 7 asker kayıp, 3 asker hastahaneye kaldırıldı

Yapılan incelemede donanma açıklamasına göre 7 amerikan askerinin kaza sonucu denize düştükleri ve kayıp oldukları öğrenildi. Durumu ağır olan ve aralarında gemi komutanı Bryce Benson‘ında bulunduğu 3 asker helikopter ile hastahaneye kaldırılırken, hafif yaralı askerlere gemide müdehale edildi. Savaş gemisi kendi imkanları ve kısıtlı gücü ile Yokosuka limanına ilerliyor.

blank

Konteyner gemisi M/V ACX CRYSTAL iskele baş omuzluğundan hasar aldı

ACX CRYSTAL iskele başomuzluğundan aldığı yara ile bir süre kaza yerinde yardım ve durum analizi için bekledikten sonra varış limanı olan Tokyo‘ya devam etti. Geminin yüzmesini engelleyecek bir hasar olmadığı sadece iskele baş mahalinden hasar aldığı biliniyor.

blank

“USS FITZGERALD” Dünyanın en gelişmiş savaş gemilerinden biriydi

Dünyanın en gelişmiş sofistike radar sistemlerine sahip olan USS FITZGERALD’ın sakin hava ve berrak bir deniz halinde böyle bir kazaya karışması son derece şaşırtıcı. Şu an için kayıp denizcileri bulmaya odaklanan Amerikan Donanması ve Japon yetkililer soruşturmayı kurtarma operasyonunun ardından yapacaklarını bildirdiler.

blank
Kazanın yaşandığı bölge

Yorum Yap