1. Ana Sayfa
  2. SEYİR

Ecdis Survey Güvenirliliği – Zone of Confidence

Ecdis Survey Güvenirliliği – Zone of Confidence
+ - 0

Costa Concordia kazasını denize ve denizciliğe ilgi duyup, hatırlamayan yoktur. Modern denizcilik döneminde yapılmış en büyük kazalardan biridir. Hem yapılan hatalı seyir hem de yaşanan trajediler nedeniyle dünya denizciliğinin gündeminde önemli bir yere sahiptir.

Dünyamızın %70’i sularla ve bunlarının çoğu ise okyanuslarla kaplı. Peki bu okyanus derinlikleri nasıl ölçülüyor merak ettiniz mi?

Gerçek derinlikleri ölçmek ise imkansızdır. Bu derinlik ölçümünü birkaç gün içinde ve birkaç personelle yapmak imkansızdır.

Bu yüzden hidrografi daireleri yüzlerce yıl uğraşarak bazı bilgi birikimleri elde etmiştir. Önceki dönemlerde bu derinlikler genellikle tek fazlı yani tek ses dalgaları ile çalışan echo sounderlar (derinlik ölçerler) ile yerine getirilmektedir.

Günümüzde ise ırgıplama dediğimiz tel çekme yöntemi ile derinlik ölçümleri yapılmaktadır.

blank

Modern dönemde ise 2 fazlı sonarlar ile derinlik ölçümleri devam etmektedir. Bu yöntem ise içlerindeki en iyi olanıdır. İkinci zabitler seyir planını hazırladıkları zaman mevcut su derinliği ve ukc (under keel clearance) hesaplamalarını yaptıktan sonra eğer mevcut derinlik şirketin ukc politikasına uyuyorsa seyir planlarını tamamlamaktadırlar.

Peki aldığınız su derinliği ya gerçeği yansıtmıyorsa ne yapmalısınız?

Survey Yöntemi

2 şekilde derinlik hatası mevcut olabilir:

  • Ya o su derinliği doğru değildir,
  • Ya da ölçüm yapılan pozisyon yada haritadaki mevki yanlış olabilir.

Derinlik ve mevkiye göre 6 çeşit derinlik hassasiyet ölçüsü vardır.

blank

Tüm deniz tabanı maksimum hata payına göre hesaplanmış ve haritada markalanmışlardır. Örnek vermek gerekirse; eğer catzoc değeri 4 yıldız ise bu şu anlamları ifade etmektedir:

  • Enc haritalarındaki o mevkideki derinlik ve tehlikeli cisimlerin markalanmasında yaklaşık 50m‘lik hata mevcuttur.
  • Derinlikteki hata ise; 1m ve mevcut derinliğin %2’si kadar olabilir demektedir.

Yani eğer mevcut su derinliği 20m ise oradaki hata yaklaşık olarak 1,4m civarında olacaktır. Eğer 6 yıldız varsa oradaki survey yöntemine güvenebilirsiniz demektir. Dolayısıyla seyir planınızı tasarlarken catzoc bilgisini düzgün şekilde kullanmanız sizin seyir emniyetinizi arttıracaktır.

Örneğin 3 yıldız bulunan bir bölgede seyir yapıyorsanız yaklaşık olarak 500m civarında hata mevcut demektir. Yani çevredeki tehlikeler, seyir tehlikelerinin markalanmasında 500m (0,3NM)’lik hata mevcut olabilmektedir.

Geminin mevcut ukc hesabını yaptıktan sonra catzoc bilgisine göre bu hata da ukc hesabına eklenmeli ve böylece finaldeki ukc hesabınıza ulaşabilirsiniz.

blank

Yorum Yap