1. Ana Sayfa
  2. İlginçler
Trendlerdeki Yazı

Varille Atlantiği Geçmeye Çalışan Maceracı

Fransız maceraperest Jean-Jacques Savin, varil şeklinde turuncu bir kapsülle Atlas Okyanusu'nu bir uçtan bir uca geçmeyi deneyecek. Yolculuğuna İspanya'nın

Varille Atlantiği Geçmeye Çalışan Maceracı
1
+ - 0

Fransız maceraperest Jean-Jacques Savin, varil şeklinde turuncu bir kapsülle Atlas Okyanusu‘nu bir uçtan bir uca geçmeyi deneyecek. Yolculuğuna İspanya‘nın Kanarya Adaları’ndan başlayacak olan Savin, okyanus akıntılarının yardımıyla 3 ay içerisinde Karayip Adaları’na ulaşmayı umuyor.

blank

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’ndaki El Hierro‘dan ayrılan Savin, reçine kaplı kontrplaktan yapılma varilinin okyanus akıntıları yardımıyla yaklaşık 4.500 km mesafe kat edip 3 ay gibi bir süre zarfında Karayiplere ulaşmayı deneyecek.

AFP haber ajansına telefonda yolculuğuyla ilgili bilgi veren Savin, “Hava güzel. Bir metrelik dalgalar var ve saatte 2-3 kilometre hızla ilerliyorum. Şimdilik kapsülüm çok iyi. Pazar gününe kadar rüzgâr tahminleri benim lehime” dedi.

blank

Yol Boyunca Geçtiği Yerlere İşaret Bırakacak

Savin, Atlas Okyanusu’nu inceleyen okyanus bilimcilerine yardımcı olmak için yolculuğu boyunca geçtiği yerlerde işaretler bırakacağı belirtildi.

Kapsül Toplamda 6 Metrekarelik Yaşam Alanına Sahip

Savin’in yolculuğu kullanacağı kapsül, 3 metre uzunluğunda ve 2.10 metre genişliğinde olup, içinde yaklaşık 6 metrekarelik yaşam alanına sahip. Kapsül içerisinde, yatak, mutfak ve erzak için bir depo da mevcut.

vAyrıca, varilin altında Savin’in yolculuk boyunca balıkları izleyebilmesi için bir pencere bile bulunuyor.

Savin’in deposunda da kaz ciğeri ve yeni yıla girerken içeceği bir şişe Sauternes beyaz şarabı var. Ayrıca 14 Ocak’ta kutlayacağı 72. yaş günü için de bir kırmızı şarap şişesi bulunduruyor.

Kaynak: AFP

Yorum Yap