1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Yeni Nesil Su Jetleri

Yeni Nesil Su Jetleri
+ - 0

Köprüde yanan bir otomobil iki farklı sorun yaratır: etrafındaki herkes için büyük bir tehlikedir ve trafikte etrafından geçilmesi için aşılması gereken bir engeldir. Bu durum yangını söndürmek için olay yerine giden itfaiye aracını yavaşlatabilir. Sorunu çözmek için Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai geleceğe ulaşmanın yolunu buldu. Köprünün üzerinde yanmakta olan bir aracı nasıl söndürebilirsiniz? Bir itfaiyeciyi jet ski ile su üzerinden bölgeye gönderir, sonrasında ise jetpack ile uçmasını sağlayıp ateşi söndürürsünüz.

”Yunus” adı verilen bu sistem, turistleri eğlendirmek için kullanılan ve pompalar aracılığı ile yüksek güçte su püskürtülerek kişiyi havaya kaldıran jetpacklere fazlası ile benziyor. Bu örnekte de görüldüğü gibi, sistem bir itfaiyeci ve su hortumunu havalandırabiliyor, böylece kazaya acil durum servisleri ulaşmadan daha önce müdahale edebilmiş oluyor.

Yunus Birleşik Arap Emirlikleri tarafından kullanılması beklenen tek jetpack değil. 2015’te, Dubai kanallı fanlar tarafından güçlendirilmiş jetpack siparişleri verdi. Bunun amacı ise, gökdelenlerde yardıma ihtiyacı olan insanları kurtarabilmek. Açıkçası bu zorlu bir istek, Dubai’nin dünyanın en uzun binası Burj Khalifa’ya ev sahipliği yaptığı düşünülürse.

Yorum Yap