1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Dünyanın En Büyük Açık Deniz Rüzgâr Türbini

Dünyanın En Büyük Açık Deniz Rüzgâr Türbini
+ - 0

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler gelecekleri için artık yenilenebilir enerjiye yöneliyorlar. Bu alandaki tüm teknolojiler gibi açık deniz rüzgâr türbini teknolojileri de her geçen gün gelişiyor. 260 metre boyu, 220 metrelik rotoru, 107 metrelik kanatları ve 12 MW elektrik üretim kapasitesi ile Haliade-X, dünyanın en büyük açık deniz rüzgâr türbini unvanına sahip.

blank

Dünyanın en büyük deniz tipi rüzgâr türbini olan Haliade-X’in kanatları dönmeye başladığında  aynı zamanda dünyanın en verimli rüzgâr türbini olacak. Haliade-X tam %63 kapasite faktörüne sahip. Bu sayı size az gibi gelebilir. Fakat sadece %1’lik bir artışın bile rüzgâr çiftliğinin toplam üretim miktarında 7 milyon dolarlık artışa neden olduğunu düşününce verimliliğin büyüklüğü daha net anlaşılıyor.

blank

Deniz üstü rüzgar endüstrisini bir üst seviyeye çıkarma potansiyeline sahip 260 metre (Empire State Binası’nın yarısı) uzunluğundaki Haliade-X türbini, her biri 107 metreye ulaşan kanatlarıyla birlikte 12 megavat enerji üretebilecek. Bu kapasite, mevcut endüstrinin en üst oranından %26 daha fazla. Öyle ki tek bir Haliade-X türbini, 16.000 konutun enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip.

Yorum Yap