1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Otomobil Taşıyan Uçak Gemisi USS Ronald Reagan

Otomobil Taşıyan Uçak Gemisi USS Ronald Reagan
+ - 0

NÜKLEER UÇAK GEMİSİ “USS Ronald Reagan”

Resme ilk bakışta dev bir otopark alanı gibi görülebilir. Aslında burası Amerikan donanmasına ait 2001 yılında suya indirilen “USS Ronald Reagan” isimli nükleer uçak gemisinin güvertesi. Denize indirildiği andan itibaren Afganistan ve Irak‘ta kilit görevlerde bulunmuş olan geminin nükleer reaktörünün verdiği güç ile 50 yıl daha görevine devam edeceği öngörülüyor. Amerikan donanmasına ait geminin bir diğer şaşırtan özelliği ise bağlama limanının “Yokosuka” olması. Liman bir Japon limanı.

blank

Bu konuyu ilginç kılan

Bu konuyu ilginç kılan ise, USS Ronald Reagan herhangi bir Amerikan limanına gidip uzunca bir süre kalacağı zaman, hali hazırda yüklü olan savaş uçakları ve askeri araçlara ek olarak, gemi personelini ve sahip oldukları otomobilleri de yükleyip götürmesi. Bunun bir kaç sebebi var.

Bu Gemide görev yapacaksanız, donanmanın birincil şartı, gemi herhangi bir Amerikan limanını üs edinip, uzunca bir süre orada kalacak olursa evinizi geminin bağlı bulunduğu şehire taşımak zorundasınız.

Diğer bir konu ise sayısı 3000 civarında olan personelin bu araçları kısa süre içinde kendi imkanlarıyla getirmeleri bir hayli zor. Çünkü son taşınma da iki limanın arasında kara yolu ile 1930 km mesafe vardı.

Gemi ve görevli personeli etkileyen kökten bir adres değişimi olacağı için, personel arasında günlük ulaşımda kullandıkları şahsi araçlarını getirebilmeleri adına izin dağıtımı yapılmalı. Bu durumda devasa geminin işleri aksayacağından “personel izini” çözüm seçeneği olmaktan çıkıyor.

Peki personelin araçlarını başka bir RORO gemisiyle gönderseler?

Bu seçenekte donanmanın işine gelmiyor. Personel otomobillerinin taşınması için başka bir gemi tutmak, otomobilleri USS Ronald Reagan ile taşımaktan çok daha maliyetli.

Durum böyle olunca, savaşmak için imal edilmiş olan uçak gemisinin, sivil otomobil taşırken çekilen resimlerini görüp şaşırıyoruz. Bütün maddi imkanların bulunmasına rağmen, başka bir ticari gemiyi ücret karşılığı bu iş için görevlendirmek yerine, eldeki imkanı kullanmakta son derece iktisatlı ve takdire değer.

blank

Bu geminin bir diğer özelliği ise 2011 yılında yaşanan “Tsunami” felaketinden sonra harap olan kıyı bölgeleri için Japonya‘ya yardım götüren ilk ABD gemisi olması.

Fark edileceği üzere, gemi asıl üretim amacı dışında da bir çok işte kullanılıyor.

Yorum Yap