1. Ana Sayfa
  2. İlginçler

Titanik Kazasından Kurtulan Türk – Besim Ömer Akalın

Titanik Kazasından Kurtulan Türk – Besim Ömer Akalın
1
+ - 0

“Şu an hayatımı, bir vapuru kaçırmama borçluyum

Ünlü Türk doktor Besim Ömer 1912 senesinde New York‘ta düzenlenen bir sağlık kongresine gitmek için, Titanik‘te, bir ay öncesinden kendisine kamara ayırtmıştı. Yolculuğa, Titanik’in Southampton‘dan sonra ki uğrayacağı liman olan Fransa’nın Cherbourg limanından binecekti. Fakat Besim Ömer‘in içinde bulunduğu tren, şiddetli yağışlar sonrasında oluşan toprak kaymasının yolu kapatmasından ötürü 16 saat mahsur kaldı. Ünlü doktor Cherbourg’a ulaştığında RMS Titanic‘in limandan ayrılalı 4 saat olduğunu öğrendi. Ömer Besim, New York’a gidecek olan başka bir gemi için beklerken, Titanic’in battığı haberi geldi.


blank

Kazada hayatını kaybedenlerin listesini görünce çok şaşırdı. Çünkü listede kendi ismi de vardı. Gemiye Cherbourg limanından binecek olup, gemiyi kaçıran tek kişi Ömer Besim Akalın‘dı fakat yolcu listesinden çıkarılmamıştı.

Bir gazeteciye verdiği demeçte şunları söylemiştir;
Titanik’ten kurtulan tek Türk benim… Bunun için artık hiç bir kazadan korkmuyorum. Kaçırdığım gemide 1514 insan öldü… Elimi bir az daha çabuk tutsaydım bu sayıyı 1515 yapabilirdim. Şu an hayatımı, bir vapuru kaçırmama borçluyum


Doktor Besim Ömer Akalın Kimdir?

blank

Besim Ömer Akalın, Türkiye’de doğum üzerine çağdaş bilimin öncülerindendir. Türkiye’de ilk Doğum kliniğini açmış ve doğum üzerine ilk çağdaş kitabı yazıp, yayınlamıştır.

Ebelik mesleğinin resmileşmesine ayrıca hemşirelik ve hasta bakıcılık mesleklerine çok büyük katkıları olmuştur. Türkiye’de tıbbi yayıncılığı başlatan bilim insanıdır. Türk tıp profesörü ve bilim insanı ayrıcada milletvekilliği yapmıştır. 1 Temmuz 1862 yılında İstanbul‘da doğan Akalın  19 Mart 1940 yılında Ankara‘da hayata gözlerini yumdu. Türk bilimine yaptığı çağdaş katkılardan dolayı ismine Pul basılmıştır.


Yorum Yap