1. Ana Sayfa
  2. DENİZ KÜLTÜR

Dünyada Modern Denizciliğin Tarihi

Dünyada Modern Denizciliğin Tarihi
+ - 0

Dünyada Modern Denizciliğin Tarihi incelendiğindeönceki denizcilerin yakın kıyılar arasında yaptıkları seferleri görmekteyiz. Sadece belirgin kara parçaları arasında görsel seyre dayalı yaptıkları bu seyre daha sonraları pilotaj seyri denmiştir. Bu seyir sırasında denizciler kıyılardan çok az uzaklaşmakta ve bunu her gün gerçekleştirmekteydiler.

Dünya deniz ticaret tarihine baktığımızda ise iki liman arasında düzenli seferler yaptıklarını görmekteyiz. Bu iki liman ise Girit adası ile Mısır ‘dır. Bu iki liman arasındaki mesafe 300 deniz mili (yaklaşık 500km) olup yaklaşık Hıristiyan alanına geçmeden 25 yüzyıl boyunca bu şekilde devam etmiştir.  Odesa (Odyssey) ise bunu ticaret seyrini şu şekilde tanımlamakta; Kuzey rüzgarlarından önce seyre çıkıp 5 gün içersinde Nil nehrinin ağzına varmaktır.

Daha sonraları ise çok daha uzak seferler denizciler tarafından yapılmıştır. Milattan önce 600. yıllarda Fenikeliler Britanya adalarından konserveler ihraç etmekteydi. Milattan sonra 10. yüzyılda İrlandalı denizciler Shetland adasına, Faeroe adasına ve Kuzey Atlantiği 200 – 300 mil geçerek İzlanda’ya başarılı şekilde ulaşmışlardır.

Dah sonraları ise Vikingler, bu seferleri tekrar ederek ve daha da ileriye giderek bugünkü Göronland ve Kuzey Amerika’ya ulaşmışlardır. Milattan sonra 400. yüzyılda Polinezyalı denizciler ise Marquesas adasından yola çıkıp Pasifik Okyanusunda 2300 mil ilerleyerek Hawaii adasına ulaşmışlardır.

Yorum Yap