1. Ana Sayfa
  2. DENİZ KÜLTÜR
  3. Arşimet Aynası İle Gemi Yakmak

Arşimet Aynası İle Gemi Yakmak

arşimet aynası
-1

Yaygın bir efsaneye göre bundan iki bin yıl önce yaşamış bilim insanı Arşimet, işgalci Roma filolarını bugün İtalya’da bulunan Sirakuza kentini korumak amacıyla büyük aynalar yardımıyla yakmıştı. Bu olay sonrası Arşimet Aynası İle Gemi Yakmak dilden dile gelmiştir.

Arşimet’in Sirakuza Savunması hikayesine göre gemileri bertaraf etmek için dev çukur aynalar ya da parabolik ayna kullandığı düşünülüyor. Çukur ve parabolik aynalar dağılmış ışığı yakalıyor ve enerjiyi tek bir noktaya odaklayabiliyor. Teoride çukur ve parabolik aynalar kullanarak onlarca metre uzaklıktaki bir noktaya yeterli sürede ve miktarda ışığı yansıttığınızda cismi yakmanız mümkün.

Arşimet, resimde de görüldüğü üzere deniz kıyısına çok sayıda iç bükey ayna yerleştirmiş ve gelen güneş ışınlarını gemilerin üzerine odaklayarak gemileri yaktıkları rivayet edilir.

Bilindiği üzere optik bilgisine göre, iç bükey aynalar üzerlerine gelen ışınları F olarak tabir edilen (Focus) merkeze odaklarlar. Tek başlarına zararsız olan ışık ışınları, odaklandıkları noktada ilettikleri ısı dahil tüm enerjileri birleşir ve ölüm ışınına dönüşebilir.

İlginç olan Arşimet’in bunu keşfedip bir savunma silahı haline getirmesinin 2200 yıl önce ve bilim dünyasının bunu keşfetmesinden neredeyse 2000 yıl önce olmasıdır. Ancak günümüze yakın geçmişte yapılan birkaç deneyde çelişkili sonuçlar alınmış. Bazılarında bir maket gemi Arşimet’in ayna düzeneği ile yakılabilmiş, bazılarında ısı yakacak kadar yükselmemiştir. Bu sebeple olay bir denizcilik rivayeti olarak bilinir.

Yorum Yap

Yorum Yap