1. Ana Sayfa
  2. GEMİ İNŞAA VE STABİLİTE

Konteyner Gemilerinin Evrimi

Konteyner Gemilerinin Evrimi
+ - 0

Konteyner gemileri zaman içerisinde önemli bir evrim safhası geçirmişlerdir. Sadece gemilerle kalmamış aynı zamanda Konteyner fikri de böylelikle gelişmiş ve bugünkü halini almıştır. Konteyner Gemilerinin Evrimi başlıklı bu yazıda konteyner gemilerinin geçmişten bu güne kat ettiği değişimleri derledik.

1956 yılına kadar uluslararası yükler manual olarak limandaki işçiler tarafından paketlenmekte ve gemilere yüklenmekteydi. Aynı şekilde gemi tahliye limanına vardığında bu işlem tekrarlanmaktaydı.

1937 yılında Amerika Kuzey Carolina şehrinde bulunan bir kamyon firması sahibi olan Malcom Mclean limanda işçileri uzun süre beklemekten sıkılmış ve bu işten ciddi şekilde rahatsızlık duymuştur.

Mclean’ın devrim yaratacak bir fikri vardı.

Mclean bu sebeple düşünüp kendince bir yöntem bulmuştur. Bu yöntem ile kamyonlar ve onların Römorkları yani Treyler gemiye Kreynler vasıtasıyla yüklenmesidir.

Bu işlem belli bir yıla kadar devam etmiştir. Sonraları 1956yılında Mclean bir fikir daha geliştirmiş ve bu sebeple Ideal X diye anılan Tankerden bozma ilk Konteyner gemisini geliştirmiş ve gemi içine 58 adet Konteyner yüklemiştir. Ertesi sene ise, Gateway City isimli daha büyük bir Konteyner gemisini inşa ettirmiş ve bu gemi de 226 adet Konteyneri taşıyabilmekteydi.

1960lar boyunca Mclean çeşitli boyutlar büyük gemiler inşa ettirmiş ve şirketi olan Pan America firması denizcilik sektöründe  büyük bir ağırlığa sahip olmuştur.

Mclean’in bulduğu Konteyner sistemi sayesinde gemilerin limanda kalma süreleri kısalmış ve aynı zamanda liman personeline olan ihtiyaç da azalmıştır. Yükler Konteyner içine konuluyor ve emniyet altına alınmış olunuyordu ve de bu sayede hırsızlık ta önlenmiş oluyordu.

Diğer şirketlerin de Mclean’i taklit etmesi sonrası bu işlemler daha standart hale gelmiştir. Böylelikle 8 X 20 yada 40’lık ve 8 – 8,5ya da 9,5 feet’lik  konteynerler inşa edilmiştir.

Konteynerlerin büyümesiyle konteyner başına düşen maliyetler düşmüştür. Ancak zamanla ticarette meydana gelen hırs sebebiyle gemilerin büyümesi fikri ön plana çıkmıştır. Daha büyük gemilerle, aynı personel sayısıyla ve de daha fazla  yük taşınmasıyla, maliyetler düşmüş ve bugünkü Konteyner gemisi boyutlarına ulaşılmıştır. Daha büyük gemiler sebebiyle rıhtımlar revize edilip büyütülmüş ve inşa edecek daha büyük tersaneler yapılmıştır.

blank
Zaman içinde değişen konteyner gemileri

Yorum Yap