1. Ana Sayfa
 2. GEMİ İNŞAA VE STABİLİTE
Trendlerdeki Yazı

Hava Kabarcık Yöntemi İle Gemi Hızını Artırmak

Dünya denizcilik sektörü 2020 yılında meydana gelecek değişime odaklandı bugünlerde. Bilindiği üzere dünya genelinde özel alanlar dışında kullanılacak yak

Hava Kabarcık Yöntemi İle Gemi Hızını Artırmak
+ - 5

Dünya denizcilik sektörü 2020 yılında meydana gelecek değişime odaklandı bugünlerde.  Bilindiği üzere dünya genelinde özel alanlar dışında kullanılacak yakıtın sülfür oranı %0,5 seviyesine düşürülecek. Bunun yanı sıra daha uzun vadede ise IMO 2050 yılında küresel karbon salınımını %50 seviyelere düşürmek istiyor.

blank

Tüm bu çabalar için alternatif yöntem olarak bugün hali hazırda LNG‘nin yakıt olarak kullanımı daha fazla ağırlık kazanmıştır. Bunun yanı sıra ortaya çıkan yeni bir teknoloji ise, hava kabarcıklarını kullanarak gemiye daha rahat yani sürtünmesinin azaltılmasını sağlayan bir yapı kazandırmak istiyor.

İngiltere menşeli Silverstream adlı firmanın geliştirdiği bir teknolojidir. Sistem aslında basit olarak başaltında bulunan kompresörler ile kazanılan havayı, kabarcık olarak geminin omurga seviyesinden dışarı verilmesini sağlamaktadır. Bu sayede sürtünme azaltılmış olmaktadır.

Şirketin bu çalışmayı uyguladığı yolcu gemileri ve tanker gemilerde mevcuttur. Bu sistem ile yakıt tüketiminin %5 seviyesinde düştüğü tespit edilmiştir.

Sistemi Yakından Tanıyalım

Sistem kullanıcı dostu olup tüm deniz koşullarında kullanılabilmektedir.  Hava kabarcık sistemi gemi karinasında yaklaşık %1’lik bir alan kaplamaktadır. Sistemin çalışması için kullanılacak enerji ise düşük kalmaktadır ve bu yüzden enerji tasarrufu sağlayabilmektedir.

blank

Sistem, hava bırakma ünitesi, kompresörler ve pompalama ünitesi, boru hattı ve kablolar içermektedir. Sıkıştırılan hava, hava bırakma ünitelerini doldurur ve oradan da karinadan mikro kabarcık olarak salınmaktadır.  Bu da sonuç olarak daha rahat bir yüzey sağlayarak sürtünmeyi azaltmaktadır. 

Sistem devreye alınır alınmaz gemi hızında artış olur ve böylece makina devri azaltılır.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. blank

  devamı gelsinnnnnnn

 2. blank

  Yazılar kopyalanamıyor, arşivime eklemek isterim. Bana PDF olarak gönderme şansınız var mı acaba?

 3. blank

  Aradığım buydu, teşekkürler.

 4. blank

  Aradığım buydu, teşekkürler.

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.