1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi

Dünyanın En Büyük Klas Firmaları

Dünyanın En Büyük Klas Firmaları
+ - 0

Klas kuruluşlarını gemi sayısı, deadweight tonaj ve gros tonaj bazında sıralayarak Dünyanın En Büyük Klas Firmaları nı sıraladık.

1. DNV – GL

blank

DNV-GL klas şirketlerinin dümeninde yer almaktaya devam etmektedir 2018 yılında.  Firma hali hazırda denizciliğin önde gelen inovasyon ve teknoloji firması olarak öne çıkmaktadır.

2. Class NK

blank

Japon klas firması deadweight tonaj ve gemi sayısında 2018 yılında düşüşler yaşamıştır ancak dökme filosunun güçlü olması nedeniyle 2. Sıradaki yerini korumuştur.

Filodaki düşüşe rağmen çağın gerekleri için firma teknolojiye yönelik atılımlar gerçekleştirmiştir.

3. ABS (American Bureau of Shipping)

blank

2018 yılı ABS firması için çok iyi geçen bir yıl olmuştur. Klas firması tonaj bakımından önemli artışlar sağlamıştır ve tanker filosunda liderliği sağlamıştır.

ABS firması bu sene teknoloji yatırımları gerçekleştirmiş ve LNG Bunkering atılımları gerçekleştirmiştir.

4. Lloyd’s Register

blank

İngiliz menşeli Klas firması2018 yılında büyümeyi sürdürmüştür.  Bu büyümeyi de gaz tankerleri, dökme yük ve tanker filosunda gerçekleştirmiştir.

5. Bureau Veritas

blank

2018 yılında BV firması filosunda önemli kayıplar gerçekleşmiştir. Dökme yük gemileri filosunda önemli yer almaktadır bunun yanı sıra feribotlar da bulunmaktadır.

BV firması aynı zamanda teknolojik olarak elektronik sertifikalamayı başlatmıştır. Bunun yanı sıra; siber saldırılar, insansız gemiler üzerinde çalışmalarını da sürdürmektedir.

6. Çin Klası (China Classification Society)

blank

Çin klas firması 2018 yılında yükseliş gerçekleştirmiştir. Şirket tonaj bazında %12’lik artış kaydetmiş ve bunda da dökme ve tanker filosu artmıştır.

7. Kore Klası (Korean Register of Shipping)

blank

2017 yılında büyük bir Maden Cevheri gemisi olan Stellar Daisy gemisinin batmasıyla 22 kişi kurtarılmış ve devam eden soruşturma neticesinde Kore Klası önemli kayıplar yaşamıştır.

Kore klasına kayıtlı gemilerin yarısı dökme yük filosundandır.

8. RINA (İtalyan Klası)

blank

İtalyan klas şirketi olan RINA yolcu gemisi segmentinde büyümeye devam etmektedir. Bunun yanı sıra dökme yük filosundaki büyümeyle birlikte genel olarak %9’luk büyüme sağlamıştır.

Firma iş birliği imzaladığı Jinling Tersanesiyle  2020 ve 2022yılında teslim edilmek üzere 12 hibrit ro-ro gemisi inşası gerçekleştireceklerdir.

                9. Hint Klası ( Indian Register of Shipping)

blank

Hint klaslama firması 2018yılı boyunca yükselişini sürdürmüş ve filosunun yarısını tankerler oluşturmaktadır.

Hint klası elektronik sertifikalama alanında ilerleme kaydetmiş ve digital araçları kullanmaya devam etmektedir.

   10. Rus Klası (Russian Maritime Register of Shipping)

blank

Rus klası 2018 yılında hafif artış gerçekleştirmiş. Tanker ve general kargo gemileri filosunun 3’te birinden fazladır.

Firma bu yıl regülasyonlarını güncellemiş ve insansız gemilere yönelik atılım gerçekleştirecektir. Bu  yıl 10 adet yeni aframax gemiyi klaslamışlardır.

blank
blank

Yorum Yap