1. Ana Sayfa
  2. Haberler

TSK Dev Deniz Tatbikatına Hazırlanıyor

TSK Dev Deniz Tatbikatına Hazırlanıyor
+ - 0

Türk Silahlı Kuvvetleri, ilk defa Türkiye’nin tüm denizlerini kapsayan dev bir tatbikata hazırlanıyor. Tatbikatın adı ise belli “Mavi Vatan”. Tatbikatın tarihi ise 27 Şubat – 3 Mart arası 462 bin kilometrekarelik alanda gerçekleştirilecektir.

Daha öneleri Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Yunanistan ve Kıbrıs ile Akdeniz ve Ege’de yaşanan gerginliklerin üzerine Türkiye’nin denizlerdeki denizlerdeki egemenlik alanlarına ‘462 bin kilometrelik mavi vatan’ sözleriyle işaret etmişti. İşte bu açıklama neticesinde 27 Şubat-3 Mart tarihleri arasında yapılacak Mavi Vatan Tatbikatı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın tüm unsurlarının yanı sıra Hava ve Kara Kuvvetleri’nden bazı unsurların da katılımıyla icra edilecek.

Mavi Vatan-2019 hava-deniz tatbikatında, Türk Donanması ile Kara ve Hava Kuvvetleri’nin olası harp senaryoları üzerinden caydırıcı gücü sergilenecek. Tatbikatın Ege ve Doğu Akdeniz’de, Yunanistan ve Kıbrıs tarafından tartışmalı gösterilen sahaları da içerecek şekilde Türk kıta sahanlığında yapılması bekleniyor.

Yorum Yap