1. Ana Sayfa
  2. Haberler

İDO Türkiye’yi Mahkemeye Veriyor

İDO Türkiye’yi Mahkemeye Veriyor
+ - 0

İDO Türkiye’yi Mahkemeye Veriyor

İzmit Körfezi geçişinin iki önemli oyuncusu Otoyol A.Ş. ve İDO, ABD’nin başkenti Washington’da mahkemelik oluyor. İDO’nun İngiltere merkezli ortağı Souter Investments, köprüde yapılan son indirmin özelleştirme ihalesine aykırı olduğunu iddaa ediyor.

Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücretlerinde indirim yapılması Marmara Denizi’ndeki iki yakayı birbirine bağlayan Osmangazi Köprüsü ve İDO arasındaki rekabet mahkemeye götürülüyor. Yılbaşında Osmangazi Köprüsü’nde ücretlerin indirilmesi ardından geçişler yüzde 30 artınca İDO, ücret indirimini Amerika’da mahkemeye götürme kararı aldı. Sabah gazetesinden Metin Can’ın haberine göre, konunun yurtdışında mahkemeye taşınma nedeni ise İDO’nun yabancı ortağı. İDO’da %30 hisse sahibi olan İngiltere merkezli şirket, köprü geçişlerinde herhangi bir indirim yapılmasının imzalanan sözleşmelere aykırı olduğunu iddia etti.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANMIŞ

Otoyol A.Ş. tarafından işletilen Osmangazi Köprüsü’nün geçiş fiyatının 42 dolar olması gerekirken, bu rakamın 18 dolara çekildiğini belirten Souter Investments şirketi, uluslararası tahkim mahkemelerine ön başvuruda bulundu. Dava dosyasında sadece yapılan indirimler yer almıyor. İngiliz şirketin, İDO’nun en kârlı rotalarında başka firmaların sefer yapmasına izin verilmesi gibi konuları da ihale şartnamesine aykırılık gerekçesiyle dava dosyasına eklediği öğrenildi.

‘İHALEDE BİZE GARANTİ VERİLMİŞTİ’ İDDAASI

Amerika’daki davayı İDO’nun ana hissedarı olan Tepe- Akfen grubun yöneticileri de doğruladı: “Davayı biz değil yabancı ortağımız açıyor. 2011’de gerçekleşen İDO ihalesine girerken konsorsiyum üyelerine köprünün geçiş ücretinin 42 dolar + KDV garanti edildi. Biz de bu garantiyi alarak özelleştirmede yüksek fiyatlara çıktık.”

İDO 861 MİLYON DOLARA SATILMIŞTI

İDO’nun özelleştirilme ihalesini 2011’de 861 milyon dolar ile Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu kazanmıştı.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ 1.1 MİLYAR DOLARA MAL OLDU

2009’da Yap-İşlet-Devret modeliyle ihaleye çıkan Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu projesini, Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi, Yüksel ve Göçay’dan Otoyol A.Ş. kazanmıştı. Köprünün toplamda 1.1 milyar dolara mal olduğu biliniyor.

sabah.com
milliyet.com
sputniknews.com

Yorum Yap