1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Gemi Adamlarının Psikolojisi Değişti

Gemi Adamlarının Psikolojisi Değişti
+ - 0

İngiltere merkezli bir kuruluş olan “SIRC” yani uluslararası gemi adamları araştırma merkezi verilerine göre gemi adamlarının psikolojisi değişti.

Gemi adamları arasında sigara ve içki alışkanlığı azalırken, psikolojik sorunlar arttı. Gemi güvenliğinin tehlikeye girmemesi için daha fazla gün ışığı ve denizcilerin zihnen dinlenmesi gerekiyor.

Gemi adamlarının gemilerdeki sağlık koşullarını inceledi. Hazırlanan raporda gemi adamı alışkanlıklarının değiştiği belirtilirken şöyle denildi: “Sigara ve alkol tüketimi azalırken, sebzelerin ağırlık kazandığı bir beslenme alışkanlığı benimsenmeye başlanmıştır. Öte yandan, kızartılmış yiyeceklerin tüketimi genel olarak azalsa da karada geçirilen süreye nazaran gemide halen daha fazla bu tür besinler tüketilmektedir. Gerek reçeteli gerek reçetesiz ilaç ve ağrı kesicilerin kullanımında düşüş olduğu görülmektedir. Bu olumlu gelişmelere rağmen, gemi adamları arasında etkili olan yorgunluk ve psikolojik sorunlarla ilgili olumsuz yönde bulgulara rastlanmıştır. Araştırmaya konu olan yıllarda, uyku kalitesindeki düşüş, gemi adamlarının stres düzeylerinden ziyade çalışma koşulları ve çevresel faktörlerden kaynaklanmıştır.”  

Kızartma Yemesinler

Raporda gemi adamları arasındaki aşırı yorgunluğun gemi güvenliği açısından tehdit yaratabileceği belirtilerek şu önerilerde bulunuldu: “Gemi işletmecileri kamaraların gün ışığı görmesi için önlem almalı, kızartılmış yiyeceklerin daha az tercih edilmesini sağlayacak lezzetli ve doyurucu alternatifler sunmalıdır. Gemi adamlarının psikolojik açıdan daha sağlıklı olmaları için yorgunluğu azaltacak adımların yanı sıra gevşemeye ve zihnin rahatlamasına yardımcı olacak imkan ve etkinliklere erişim sağlanmalıdır.”

Kaynak: SIRC, Milliiyet

Yorum Yap