1. Ana Sayfa
  2. TANKERCİLİK

Tam Basınçlı LPG Tankerleri (Türkçe – İngilizce)

Tam Basınçlı LPG Tankerleri  (Türkçe – İngilizce)
1
+ - 0

Tam Basınçlı LPG Tankerleri nedir?

Tam Basınçlı LPG Tankerleri (sıvılaştırılmış petrol gazı), bu tarz gemiler arasındaki en basit yapıya sahip olan gemilerdir. Ilk yapılan gemilerde basınçlı oldukları için bu tarz gemilerin gerek tank yapıları ve gerekse de kargo sistemleri üzerine yeterli çalışmalar yapılmıştır. Bu tarz gemiler yükü dış ortam sıcaklığında taşımaya elverişlidir.

Tam basınçlı gemilerin tank yapılarına baktığımız zaman -10 derece ile +45 derece arasında bir çalışma sıcaklığına sahip olduklarını görmekteyiz. Bu gemilerde; Type C tank yapısı, karbon çelik karışımı ve dizayn çalışma basıncının 18 bar olduğu görülmektedir. Günümüzde 20 barlık çalışma basıncına sahip gemilerde üretilmektedir. Tank yapılarında termal yalıtım bulunmamakla birlikte, soğutma düzeneği de bulunmamaktadır. Yük tahliyesi için gemi boyutuna göre 1 veya 2 adet deepwell pompanın yanı sıra kompresör ile de yük tahliyesini gerçekleştirilebilmektedir.

Tankların dizayn basınç değerlerinden dolayı, gemi tankları çok ağırdır. Bu sebeple, tam basınçlı gemiler daha küçük boyutlarda üretilmektedir. Gemi tankları genel olarak 1,000 ile 11,000 arasında değişmektedir.

Type C tank tipleri kullanıldığı için 2.cil bariyer gerekmemekle birlikte hold spaceler bulunmaktadır. Gemi güvertesinde bulunan heater ile tam soğutmalı gemilerden yükleme yapılabilmektedir. Tank yapısının uygun olması durumunda double bottom ve wing tanklarında ballast taşınabilmektedir.

blank
Tam Basınçlı LPG Tankeri

Yazıyı PDF olarak İndir

What are Fully Pressurised LPG Tankers?

These type of ships are the simplest of all gas carriers according to containment systems and cargo handling equipments and can carry their cargoes at ambient temperatures. Type C tanks which is in generally for pressure vessels, produced with carbon steel and typical design pressure of 18 barg, according to the vapour pressure of propane at 45oC. Nowadays ships which have higher design pressures are in service: 18 barg is quite common and now a few ships can accept up to 20 barg. There are no any thermal insulation or reliquefaction plant is necessary and cargo can be discharged using either with deepwell pumps or compressors.

Due to their design pressures, these tanks are extremely heavy. As a result, fully pressurised ships has to be small with maximum cargo capacities of about 1,000 m³ – 11,000 and they are used to carry primarily LPG. If utilized ballast can be carried in double bottoms and in top wing tanks. Because these ships utilized for Type C containment systems, no secondary barrier is required and the hold space may be ventilated with air.

Download as text PDF

Yorum Yap