1. Ana Sayfa
  2. TANKERCİLİK

FPSO Gemileri ve Özellikleri

FPSO Gemileri ve Özellikleri
+ - 1

FPSO gemileri gelişmiş ve kompleks bir gemi özelliği taşır. FPSO kelime anlamıyla Floating Production Storage and Offloading yani yüzer üretim, depolama ve tahliye gemileridir.

Bu tarz gemiler kendi başlarına birer rafineri özelliği taşır ve bu gemide çalışan personel sayısı 150 civarındadır. Deniz dibinde sondaj yapılarak bulunan petrol gemi içerisinde rafine edilerek ayrıştırılarak depolanır ve daha sonra barçlara, crude oil gemilere, suezmax gemilere yada boru hatlarıyla depolanan ürün tahliye edilir.


Sistemin Avantajları

Bu tarz sistemler kurulurken eski Suezmax türü gemiler alınır ve modifiye yapılır. Gemiler daha sonra sondaj bölgelerinde yüzer rafineri olarak çalışarak adeta bir fabrikadır. Bu tarz sistemler vasıtasıyla maliyet kaleminde çok önemli bir kesinti yaşanır ve sabit kara rafinerilerinden çok daha ucuza kurulurlar. Aynı şekilde bu yapılardan sahile kurulan boru hatlarıyla da ara ekipman kullanımı ortadan kaldırılır.

FPSO Gemileri Nasıl Çalışır ?

FPSO gemileri yeni gemi inşa olarak da yapılabilir aynı zamanda çift cidarlı Suezmax gemilerin retrofit yapılarak da kurulabilmektedir. Gemiler deniz dibine bağlıdır. Bu sayede derin deniz sahalarında da çalışabilmektedir. Merkezi noktadan bağlıdır ve bu sayede rüzgar durumuna göre hareket edebilmektedirler. Hava durumunun ağırlaşması durumunda geminin halatları mola edilerek başka bir noktaya taşınabilir.

Sektör Büyüklüğünün İncelenmesi

Küresel Floating Production Storage and Offloading (FPSO) talebinin 2022 yılında 44 trilyon dolar büyüklüğüne ulaşması beklenmektedir. Sektörde yıllık büyüme ise %14,2 civarında gerçekleşmektedir.

Afrikada, Brezilyada ve Guyanada yeni kaynaklar bulunmuştur. Petrol fiyatlarının düşük seviyede kalması ise büyüme oranını biraz daha aşağı çekebilir. Petrobras, CNNOC, Total, Exxon Mobil, Chevron, Shell, ve BP en çok FPSO hizmeti alan firmalardır. Angola ve Nigeria Afrika kıtasındaki en büyük marketlerdir.

Petrobras firması tek başına en büyük FPSO operatörü olup diğerleri ise CNOOC, Shell, Total, Exxon Mobil olarak yaklaşık 20 tane FPSO işletmektedirler.

Dünya üzerinde en çok FPSO hizmeti sağlayan firmalara baktığımızda ise; MODEC, SBM OFFSHORE, BW OFFSHORE firmaları karşımıza çıkmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. blank

    Bir mail gönderdim bakabilir misniz?

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.